Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Madencilik Sektörüne Yeni Kısıtlamalar mı Geliyor?
03-09-2014
 
Bu Bir  Haberidir

Madencilik sektörü Başbakanlık Genelgesi’nin etkisi ve yeni maden kanunu beklentisinin yarattığı baskı altında ayakta durmaya çalışırken, yayınlanan yeni ÇED Yönetmeliği taslağı ile bir kez daha tedirginlik yaşamaya başladı. Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından 8 Ağustos 2014’te yayınlanan ÇED Yönetmeliği taslak çalışması özellikle mermer ve doğaltaş üreticileri ile maden aramacılarını oldukça tedirgin etti.

Yeni Düzenlemeyle Mermer ve Doğaltaş Madenciliğine Kısıtlama Getiriliyor

2002 yılında yayımlanan ÇED Yönetmeliği’nde Ek-2: Seçme- Eleme Kriterleri Uygulanacak Projeler Listesinde, mermer üretiminde “5.000 m3/yıl ve üzeri kapasiteli blok ve parça mermer ve dekoratif taşların çıkartılması” hükmü yer almaktaydı. 2013 yılında yapılan değişikliklerin ardından yayınlanan yeni ÇED Yönetmeliğinde ise duruma sadece alan sınırlaması getirilmiş ve ilgili hüküm “10 ha ve 5.000 m3/yıl ve üzeri kapasiteli blok ve parça mermer ve dekoratif taşların çıkartılması” şeklinde düzenlenmiştir.

Bu düzenleme 2002 yılından bu güne kadar yaklaşık 12 yıldır uygulanmakta iken, 2014 Ağustos ayında yayınlanan yeni yönetmelik taslağında, mermer ve doğaltaş çıkarma projeleri için “10 ha ve 5.000 m3/yıl ve üzeri kapasiteli blok ve parça mermer ve dekoratif taşların çıkartılması” hükmü yönetmelikten çıkarıldı.

Yapılması planlanan bu düzenlemede işletme yöntemleri ve çevresel etkileri göz ardı edilerek, mermer projelerinin de diğer madenler gibi değerlendirildiği görülmektedir. Bu düzenlemenin çevresel bir kaygı ile mi yapılmak istendiği anlaşılamamaktadır.

Çünkü mermer ve doğaltaş çıkarma faaliyetleri patlatma yapılmayan, emisyon, vibrasyon ve gürültü açısından sorunlu olmayan projelerdir.

Maden Aramaları Ek-2 Kapsamına Alınıyor

Yeni ÇED yönetmeliği kapsamında getirilmek istenen diğer bir düzenleme de “Maden, petrol, doğalgaz, kaya gazı veya jeotermal kaynak arama projeleri”nin Ek-2 kapsamına alınması şeklinde. Maden aramalarının Ek-2 listesine dâhil edilmesi, son iki yıldır Başbakanlık Genelgesi nedeniyle oldukça zayıflamış olan maden arama sektörüne ek iş yükü getirecektir.

Yukarıdaki değişiklik talepleri ile ülkemizin maden kaynaklarının ortaya çıkarılmasının yavaşlayacağı, gecikeceği ve hatta yer yer imkânsız hale geleceği bir bürokrasi ortaya çıkacağı düşünülmektedir. Ayrıca yeni taslaktan sadece özel sektör değil, maden aramalarının temelini oluşturan devlet kuruluşu MTA’da etkilenecektir.

Mevcut uygulamalarda gerek arama, gerekse mermer projelerinde ilgili kurumlardan, mevzuatlar gereğince zaten çeşitli izinler alınmaktadır. ÇED, izin aşamalarının başlangıcı olması nedeniyle önem arz etmektedir. Bu yüzden ÇED uygulamasının bürokrasiyi azaltarak, zaman kaybına neden olmayacak şekilde düzenlenmesi önem arz etmektedir.

Bilindiği üzere ülkemizde hemen hemen tüm alanlarda uygulanan/uygulanacak mevzuatlar oluşturulurken Avrupa Birliği Direktifleri dikkate alınmaktadır. Ancak AB Direktiflerinde maden aramalarına ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu nokta da göz önüne alınarak, getirilmek istenen yeni uygulamaların yeniden gözden geçirilmesi ve mutlaka sektörün görüşlerinin dikkate alınması önemlidir.

Yapılmak istenen düzenlemelerin, çevreyi korumaktan ziyade madencilik faaliyetlerini kısıtlamaya yöneldiği görülmektedir. Yukarıda anılan her iki düzenlemenin de ülke madenciliğini olumsuz etkileyecek, madencilik sektörünün diğer ülkelerle rekabet edebilirliğini kısıtlayacak potansiyele sahip olduğu açıktır.

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Mta,  ÇED Genel Müdürlüğü,  Avrupa Birliği,  Türkiye,  Doğalgaz,  Kaya Gazı,  Mermer,  Petrol,  Başbakanlık Genelgesi,  Maden Arama,  Maden Kanunu  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Ebmad Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ürün Sektörde Yaşanan Sıkıntılara Değindi
Ege Bölgesi Madenciler Derneği (EBMAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ürün, madencilik sektörünün Türkiye ekonomisine sağladığı istihdam, üretim ve ihracatın önemine dikkat çekerek, 2004…
Avrupa Birliği “Bor”a Yasak Getirmek İçin Harekete Geçti
Avrupa Birliği (AB), içeriğinde bor olan temizlik ve kozmetik ürünlerine yasak getirmeyi planlıyor. AB’nin yaptığı çalışma üzerine harekete geçen yerli bor üreticileri ise bu düşüncenin…
MTA’nın Yeni Araştırma Gemisi İçin İmzalar Atıldı
Denizlerde petrol, doğal gaz, maden gibi yer altı kaynaklarının aranması için gerekli sismik çalışmaları yapacak yeni araştırma gemisi projesinde imzalar atıldı. İmza töreninde konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, sözleşmesi…
İthal Edilen Madenlerin Yurt İçinde Araştırılması Planlanıyor

Türkiye, bulunduğu coğrafyanın jeolojik özelliklerinden yararlanarak,bugüne kadar ithal ettiği madenlerin kendi topraklarındaki varlığını araştırarak, kendi kendine yeten bir ülke olmayı…

Derin Deniz Araştırmaları İçin Türk Malı Gemi Yapılacak

Başbakanlık ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndan alınan izin ile birlikte, Türkiye kendi derin deniz araştırma gemisini inşa edecek. Yaşadığımız depremlerden sonra sismik araştırmalara ve…

 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.