Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Zonguldaklı Madencilerden İş Güvenliği Eylemi
22-11-2013
 
Bu Bir  Haberidir

Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu Üzülmez Müessesi’ne bağlı maden ocağında gece vardiyasında çalışan 300’e yakın işçi, can güvenliklerinin sağlanmamasına ve çalışma koşullarının yetersizliğine tepki göstererek eylem başlattı.

AA’nın haberine göre gece vardiyası biten işçiler madenden çıkmayarak, sabah mesaisi başlayan işçiler de madene inmeyerek işverenlerini protesto etti.

İşçiler, mesai saatleri içerisinde ocak giriş kapılarının üzerlerine kilitlenmesi başta olmak üzere; iş güvenliği önlemlerine özen gösterilmemesi, kurum ambulanslarının yetersiz ve doktorsuz olması ve çalışma koşullarının ağır olmasını eyleme gerekçe olarak gösterdi.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş ve GMİS Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, ocağa gelerek maden işçilerinden bilgi aldı. 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun geçtiğimiz günlerde kalp krizi geçiren bir maden işçisi için kurum ambulansının 35 dakika geç geldiğini, ardı ardına yaşanan bu olayların madencilerin sabrını taşırdığını dile getirdi.

Osman Tutkun işçilerin eylemiyle ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Maden işçisi sürekli bedel ödüyor. Son zamanlarda yapılan baskılar ve psikolojik tacizler kesinlikle üretimi artırmak için yapılan uygulamalar değil. Kurum şu anda çalışan işçisine çizme ve baret istihkakını veremedi. Bundan 6 ay önce ocaklardaki ana yollar göçtü, 5 gün kömür üretilmedi, yine kimseden ses çıkmadı. Bizim işçi arkadaşımız saat 07.45'te basması gereken kartı bir dakika geciktirse ücret kesintisi yapılıyor. Burada maden işçisinin derdi insanca muamele görmek. Kuyu başındaki kapıların kilitlenmesi girişlerin kafes haline getirilmesi işçiye yapılan bir zulümdür."

Eylemlerini akşam saatlerine kadar sürdüren işçiler, yönetimle yapılan görüşmeler sonucunda anlaşma sağladı ve grevi sona erdirdi.

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Zonguldak,  Üzülmez,  Türkiye Taşkömürü Kurumu  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Maden Çalışanları “Ocaktan Çıkmama Eylemi” Başlattı
Zonguldak’ta faaliyetini sürdüren Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan maden işçileri, kurumun özelleştirilmesinin önünü açacağı iddiası ile TBMM’de…
TTK Kozlu’da Üretim Durduruldu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) müfettişleri tarafından yapılan denetimler sonucunda Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü’nde üretimin…
Torba Yasa Madencileri Sert Vurdu
Torba yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana özel kömür işletmelerinde çalışan 6.000 maden çalışanı işten çıkarıldı. İşten çıkarılan maden çalışanlarının 4.500’ü…
Zonguldak’ta Maden Faciası: 8 Madenci Yaşamını Yitirdi
Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne bağlı ocakta meydana gelen metan gazı püskürmesi olayında 8 madenci hayatını kaybederken 1 işçi ise yaralı olarak kurtuldu.…
Soma Kömür İşletmeleri Yeni Sahada Üretime Hazırlanıyor
Soma ve Zonguldak’ta faaliyetlerini sürdüren, ülkemizin en büyük kömür üreticilerinden biri konumundaki Soma Kömür İşletmeleri AŞ, Manisa - Soma bölgesinde yeni bir sahayı daha işletme…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.