Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Taş Kütüphanesi Kuruluyor
22-10-2013
 
Bu Bir  Haberidir

Türkiye, doğal taş sektöründe “marka ülke” olma yolunda yeni bir proje daha hayata geçiyor. Öncelikle Türkiye’de çıkan tüm taşların, sonrasında ise dünyanın birçok bölgesinden gelen taşların sergileneceği kütüphane Antalya’da kuruluyor.

Genç girişimci Tahir Denizli, mermer üreticilerinin satış, pazarlama ve reklam üzerinde yaşadığı sıkıntılardan yola çıkarak Çinli bir arkadaşı ile dünyada ve Türkiye’de eşi benzeri olmayan 'Taş Kütüphanesi' projesini hayata geçirecek. Dünyanın mermerlerini Türkiye’de sergileyip, yine tüm dünyada alıcılara ulaştırmayı planlayan Taş Kütüphanesi projesi, 12 ay boyunca açık olacak.

Proje için 1 yıldan fazla süredir çalışmalar yapıldığını belirten Tahir Denizli, 1 yılda bütün alt yapıları, Ar-Ge planlamasını ve kütüphanenin dünyada örneğinin olup olmadığı araştırmalarının yapıldığını söyledi. Denizli, mermer ve doğal taş sektöründe yer alan tüm çalışanlarında görüşlerinin alındığını belirtirken, tüm görüşlerin bir potada eritildiğini ve bir çözüm merkezi oluşturulduğunu ifade etti. Kütüphanenin ilk etapta 2 milyon dolar civarında bir yatırımla kurulduğunu aktaran Denizli, binanın dekorasyonunun, tasarımının, taşların toplanmasının ve Çin’deki lansmanının  bu tutarın içerisinde yer aldığını da ifade etti. Kütüphanenin 4.000 m2 kapalı alana sahip olduğunu söyleyen Denizli, kütüphanenin resmi açılışının Kasım ayında yapılacağını da sözlerine ekledi.

Amaçlarının gerçek alıcılarla gerçek satıcıları bir araya getirmek olduğunu vurgulayan Denizli, kendilerinin tam anlamıyla kütüphane mantığı ile çalışacaklarını söyledi. 12 ay boyunca taşlarını tanıtmak isteyen firmaların ürünlerini sergileyeceklerini, tüm dünyadan gelen alıcıların, ücretsiz olarak bu ürünleri inceleyebileceklerini ifade etti. Taş sergiletmek isteyen firmalardan kira bedeli alınacağını aktaran Denizli, bilgiye ulaşmayı isteyen alıcıların buraya gelip tarafsız ve sağlıklı bilgilere ulaşabileceklerini belirtti.

Taş Kütüphanesi’nde bin civarında ocak ve 1.500 civarındaki taşın bir arada görülebileceğini belirten Denizli, yurt dışı ayağında ise şu anda Çin’de 10.000 tane firmaya katalog, broşür ve dergi yoluyla ulaştıklarını da sözlerine ekledi.

Taş Kütüphanesi’nde mermerleri ve doğal taşları kodlayacaklarını da anlatan Denizli, Çin’de her granite bir numara verildiğini, o numarayı bilen herkesin o taşın nasıl bir taş olduğunu ve nereden geldiğini bildiğini söyledi. Denizli, ülkemizde böyle bir literatürün olmadığını ifade ederken, kendilerinin bu literatürü de oluşturmak adına 2014 yılında taş sözlüğü çıkartacaklarını, bu konuda şimdiden çalışmalara başladıklarını belirtti. 

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Çin Halk Cumhuriyeti,  Türkiye,  Antalya,  Doğaltaş,  Granit,  Mermer,  Taş Kütüphanesi  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Mermer Sektöründe Çinliler Krize Sebep Oldu
Son yıllarda Türkiye’nin en önemli sektörlerinden biri olarak dikkat çeken, madencilik sektöründe de en önemli ihracat ayağı olan mermer ve doğal taş sektörü, Çinli yatırımcıların ülkemizde…
Blok Mermere Çin Darbesi
Çinli şirketler Türkiye’den çıkardıkları blok mermeri ucuz fiyatlarla ülke dışına çıkarmaya başladı. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ali Kahyaoğlu, işlenmiş mermer…
Madencilik Sektörü İhracatı 2014 Yılına % 2 Artışla Başladı
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) verilerine göre, Türkiye madencilik sektörü 2014 yılı Ocak ayında, ihracatını miktar bazında geçen yılın aynı dönemine göre % 11,50 oranında arttırarak…
Madencilik Sektörü İhracatı 3 Milyar Doların Üzerine Çıktı
Türkiye madencilik sektörü, 2013 yılının ilk 8 ayında (Ocak – Ağustos) ihracatını, geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 26,4 artırarak 3 milyar 352 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. İstanbul Maden…
Çin'e Doğaltaş İhracatı Hedefi: 3 Milyar USD
Ege İhracatçı Birlikleri'nden (EİB) yapılan yazılı açıklamada EİB Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç "Cumhuriyet'in 100. yılı, 2023 yılında Türk doğaltaş sektörünün Çin'e…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.