Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Marble 2013 Fuarı Sektör Adına Umutlu Konuşmalarla Açıldı
29-03-2013
 
Bu Bir  Haberidir

Bu yıl 19.’su düzenlenen ve İzmir ile özdeşleşmiş, dünyanın en önemli mermer ve doğal taş fuarlarından biri olan Marble 2013, 28 Mart tarihinde İzmir fuar alanında göz kamaştırıcı bir açılış töreni ile başladı. Grup Dir’in dans ve müzik gösterileri ardından TÜMMER Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Onur ilk açılış konuşmasını gerçekleştirirken, Türkiye’nin doğal taş ihracatının % 15 artmış olduğunu belirterek, bu artışın planlanandan az olduğunu aktardı. Artışta beklenen seviyelere çıkılamamış olmasında özellikle dünyadaki ekonomik krizin etkisinin olduğunu söyleyen Onur, Başbakanlık Genelgesi ile birlikte 2012 yılının ikinci yarısında Orman İzinleri’nin alınmasında ciddi sorunlar yaşanmaya başlandığını ve izin alımlarındaki bu sorunun çözülmemesi ile birlikte üretimi arttırmanın mümkün olmadığını sözlerine ekledi. Ayrıca önümüzdeki yıl yapılacak olan 20. Marble fuarının yeni yerinde, 90.000 m2 planlanan alanın tamamının bitirilmesi ile birlikte daha fazla firmaya yer verilerek yapılabilmesi için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’na çağrıda bulundu.

Açılış konuşmaları Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Osman Erdinç’in konuşması ile devam etti. Yeni Maden Kanunu hazırlıkları için MİGEM Genel Müdürü Mehmet Hamdi Yıldırım’a teşekkürlerini ileten EMİB Başkanı, özellikle Çin’in büyüyen ekonomisi ve alım gücü üzerinde dururken, artık ortaöğrenimde Çin’cenin de öğretilmesinin ilerisi için stratejik bir karar olacağını söyledi. Avrupa ülkelerinin Afrika’ya büyük ilgi gösterdiğini ve Türkiye’nin, büyük enerji kaynakları yavaş yavaş gün yüzüne çıkan Afrika kıtasında da boy göstermesi gerektiğine değindi. Nükleer santrallerin, ülkemizin enerjisinin dışa bağımlılığını azaltmak adına hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini sözlerine eklerken orman izinlerinin alınamaması nedeniyle üretime ket vurulduğunu ve bu sıkıntıya hızlı bir şekilde çözüm bulunması konusunda bakanlığa çağrıda bulundu.

Açılışa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı adına katılan Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nevzat Kavaklı, mermer sektörünün Türkiye için öneminden bahsederek başladığı açılış konuşmasında, sektörün tanıtımının öneminden ve Bakanlığın bu konuda sektöre yardıma hazır olduğunu söyledi. Açılış konuşmaları sırasında da dile getirilen Orman İzinleri alımı ile ilgili sıkıntılardan haberdar olduklarını söyleyen Kavaklı bu konuda çalışmaların sürdüğünü ve daha önceki problemlerin çözümünde nasıl başarılı olunduysa bu konuda da Bakanlığın sorunu çözüme ulaştıracağından şüphe duyulmaması gerektiğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Açılış konuşmalarında en ilgi çekici açıklamaları İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yaptı. Toplam 38 ülkenin katıldığı fuarda İtalya’dan 78, Çin’den 26, Hindistan’dan 24, İspanya’dan ve ABD’den de 10’ar firmanın boy göstereceğini söyleyen Kocaoğlu, 93.000 m2 hol, 30.000 m2 açık alan ve 60.000 m2 rezerv alan olarak planlanan yeni fuar alanının hol kısmının Marble 2014’e yetiştirilmesinin, kötü hava şartları yaşanmaması şartıyla mümkün olduğunu söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi bütçesinin yeni fuar alanının tamamlanması için yeterli olduğunu fakat dünyanın hiçbir yerinde 400 milyon USD maliyeti olan bu tür girişimlerin Belediye tarafından tek başına yapılmadığını sözlerine ekleyen Büyükşehir Belediye Başkanı, bu tür fuarların dünyada Odalar ve Bakanlık destekleriyle devam ettiğini belirtti. Tüm zorluklara rağmen Atatürk’ün İzmir için söylediği “Bu şehirde fuarlar kurun, sergiler açın” sözüne gönderme yaparak, Atatürk’ün izinde yollarına devam edeceklerinin üzerinde durdu. İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç’ın konuşmasının ardından fuar resmi olarak açıldı.

4 gün sürecek olan dünyanın en gözde doğal taş fuarlarından biri olarak gösterilen Marble 2013’e sektörün ilgisi yine çok büyük olarak gözüküyor. Yaklaşık 1180 firmanın ürünlerinin sergilendiği fuar alanı önceki senelerde olduğu gibi bu yıl da son noktasına kadar doluydu. Yağışlı havanın gölgesinde kalmasından endişe edilen fuarın ikinci gününde de yağış olmaması katılımcıları memnun etti. 90 ülkeden 5.000’i aşkın yabancı profesyonel ziyaretçinin gelmesi beklenen fuarın, ülkemiz dış ticaretine yine çok büyük bir katkı sağlaması öngörülüyor.

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : İzmir,  Aziz Kocaoğlu,  Nevzat Kavaklı,  Selahattin Onur,  Ege Maden İhracatçıları Birliği,  Migem,  TÜMMER,  Başbakanlık,  Genelge,  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Sektör Temsilcileri, Madenciler Dayanışma Derneği Organizasyonunda Bir Araya Geldi
Sektördeki sorunları dile getirmek ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla 5 Mayıs 2015 tarihinde Madenciler Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen toplantıya sektörün öncü firmaları ile kamu temsilcileri…
Maden Kanunu Uygulama Yönetmeliği Taslağı, Tüm Tarafların Katılımıyla Afyon'da Görüşülüyor
Maden Kanunu Uygulama Yönetmeliği Taslağı, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (MİGEM), Madencilik Sektörü Başkanlar Konseyi Birliği, İstanbul Maden ihracatçıları Birliği ve Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı…
Doğaltaş Sektöründe Güç Birliği Kararı
Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makineleri Üreticileri Birliği (TÜMMER) Yönetim Kurulu Başkanı Raif Türk ile Türkiye'de doğaltaş ihracatının yarıdan fazlasını kayıt altına alan Ege Maden İhracatçıları…
Başkanlar Konseyi Birliğinden, Başbakanlık Genelgesi İçin Sektörel Muafiyet Talebi
16 Haziran 2012 tarih ve 2012/15 sayılı Başbakanlık Genelgesi’nden kaynaklanan, sektörel olumsuzluklar halen devam ederken, sektörün en önemli birliği olan “Madencilik Sektörü Başkanlar Konseyi Birliği…
Madenciler Genelge Sorunu İçin Çözüm Bekliyor
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile 16 Haziran 2012’de Resmi Gazete’de yayımlanan, kamuya ait her türlü taşınmazın satılması, kiralanması veya kullanılmasını Başbakanlık iznine bağlayan Genelge ile…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.