Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Kanada PDAC 2013’te Türk Günü
07-03-2013
 
Bu Bir  Haberidir

Madencilik sektörünün en geniş kapsamlı uluslararası etkinliklerinden biri olan PDAC 2013 Madencilik ve Yatırım Fuarı, Kanada’nın Toronto şehrinde, Metro Convention Center’da 3 - 6 Mart tarihlerinde gerçekleştirildi. Ülkemizi temsilen etkinlikte yer alan Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, kendisi için ayrılan bölümde Türk Madencilik sektörünü tanıttı. Bir Madencilik Türkiye Dergisi hizmeti olan Mining Turkey Magazine’in son sayısı da, Başbakanlık Yatırım Ajansı desteği ile fuar ziyaretçilerine dağıtıldı.

Fuarda ülkemizle ile ilgili tüm organizasyon Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı gerçekleştirilirken, Başkanlığını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nevzat Kavaklı’nın yaptığı heyette, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Danışmanı Hasan Pehlivan, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdür Yardımcısı Hayrullah Dağıstan, Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) Yetkilisi Serdar Çulha ve Eti Maden İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı Recep Akgündüz yer aldı.

Ülkemizin ilk kez Başbakanlık seviyesinde ve aktif olarak temsil edildiği fuar ile ilgili olarak,  Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı’nın Baş Danışmanı Hasan Pehlivan, sektöre ilişkin bazı açıklamalarda bulundu. Pehlivan yaptığı açıklamada, Başbakanlık Yatırım Ajansı olarak enerji, makine, otomotiv, petrokimya ve tarım - gıda sektörlerinin yanı sıra madenciliği öncelikli sektör olarak gördüklerini, bu bakımdan yatırımcılara sektörel bilgi ve piyasa analizleri sağladıklarını, lisans ve teşvik uygulamalarını kolaylaştırdıklarını belirtti. Yeni teşvik rejimleri ve mevzuatı konusunda bilgilendirme dahil olmak üzere, özel olarak madencilik şirketleri için tasarlanmış tanıtım faaliyetleri gerçekleştirdiklerini, PDAC 2013’te Toronto’da Türkiye’de çalışan şirketlerle birlikte ilgili resmi birimlerin katıldığı bir “Türkiye Günü” için ev sahipliği yaptıklarını aktardı. Yeni arama projeleri ile ülkemizin maden rezervlerini ortaya çıkarmak, düşük kaliteli mineral rezervlerini işleyebilecek teknolojiye sahip yatırımcıları ülkemize çekmek ve atıl durumdaki kaynaklarımızı gün yüzüne çıkararak özellikle hammadde üretimimizi artırmak istediğimizi, uluslararası yatırımcılara mesajımızın; “Asıl Maden Türkiye…” olduğunu anlatmaya çalıştıklarını söyledi. Hasan Pehlivan konuşmasının devamında amaçlarının Türkiye’yi dünya madencilik topluluğunun gündemine koyacak, yeni projelerde odağı Türkiye’de var olan ve potansiyel rezervlere kaydıracak ve bunun sonucunda madencilik endüstrisinde oluşturulan üretimi ve refahı artıracak bir ağ oluşturmak olduğunu belirtti. Pehlivan konuşmasını noktalamadan önce, Türkiye’nin kendi mineral rezervlerinin ortaya çıkarılması ve işlenmesi konusunda son dereceli istekli olduğunun altını çizdi.

PDAC 2013 Madencilik ve Yatırım Fuarı’na, ülkemizde faaliyet gösteren yabancı sermayeli maden firmalarının temsilcileri de yoğun ilgi gösterdi. Pilotgold, Alamos Gold, Chesser Resources, Alacer Gold, Inmet Mining, Eurasian Minerals gibi ülkemizde faaliyetlerini sürdüren firmalar Türk Günü’nde yaptıkları sunumlar ile dikkat çekerken ülkemizde faaliyet gösteren bir çok yabancı sermayeli firmanın temsilcisi de etkinlikte yer aldı. 

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Migem,  Madencilik Türkiye Dergisi,  İlker Aycı,  Hayrullah Dağıstan,  Kanada,  Mta,  PDAC,  TYDTA  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’ndan Dergimize Ziyaret
Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına (KUZKA) bağlı Kastamonu Yatırım Destek Ofisi yetkilileri, Kastamonu’nun yatırım ortamı ve maden potansiyeli hakkında bilgi paylaşımında bulunmak amacıyla Madencilik Türkiye Dergisi’ne bir…
Türkiye PDAC'ta Başbakanlık Organizasyonuyla Temsil Edilecek
Başbakanlığa Bağlı Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA), madencilik sektöründe dünyanın en büyük ve kapsamlı organizasyonu olan PDAC 2013'te ülke madenciliğimize katkı sağlamak adına…
Türkiye Maden Kaynakları ve Madenciliğin Ekonomideki Önemi Toplantısı
Madenciliğin ülke ekonomisindeki öneminin her geçen gün arttığı bir dönemde konuyla ilişkili kamu kuruluşları da gerçekleştirdikleri çeşitli faaliyetlerle ülke madenciliğini geliştirmeye çalışıyorlar.…
Maden Kenti Sivas Zirvesi II Değerlendirmesi
Yer altı kaynakları açısından Türkiye’nin önemli illeri arasında yer alan Sivas, ilki beş yıl önce gerçekleştirilen Maden Kenti Sivas Zirvesi’nin ikincisine ev sahipliği yapıyor. 18 Nisan’da başlayan…
Orhan Yılmaz: Sivrihisar’da Yılda 1 Milyar USD Kar Elde Edeceğiz
Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Ankara Şubesi tarafından gerçekleştirilen Mart ayı kahvaltılı toplantısı, 25 Mart Pazar günü Ankara'da gerçekleştirildi. Toplantının konukları; MİGEM Genel Müdürü…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.