Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Finike Mermer’in Makine Parkı, Yüzde Yüz Komatsu!
25-01-2013
 
Bu Bir  Haberidir

Antalya - Finike’ye ait özel bir doğal taş olan ‘Limra’nın ihracatını yapan Finike Mermer, tamamen Komatsu ürünlerinden oluşan makine parkıyla zorlu şartlara meydan okuyor. Firmanın Komatsu’yu tercih etme nedenlerinin başında ise Temsa Global güvencesini yanlarında hissetmek geliyor.

1990 yılında inşaat şirketi olarak kurulan Finike Mermer, 13 sene süren beton, yap-sat ve kooperatif inşaatlarının ardından 2003 yılında faaliyete geçirdiği ocak ile doğal taş sektörüne adım attı. Bu geçişin ardından Antalya - Finike’ye özgü bir doğal taş olan Limra’nın üretimini gerçekleştiren Finike Mermer, “Limestone” olarak bilinen bu taşı hem üretip, hem de işleyip ihracatını gerçekleştiriyor. Mermerle kireç taşı arasında bir sertlikte ve daha homojen olarak oluşmuş olan bu özel taş, Finike Mermer’in kendi makine parkındaki Komatsu’larla çıkarılıyor ve işlendikten sonra binaları süslüyor.

Homojen Bir Taş

Limra taşının özelliklerinden bahseden Finike Mermer Ortaklar Kurulu Başkanı Mehmet Baysarı, Limra taşının estetiğinin yanısıra ısı yalıtım özelliğinin de bulunduğunun altını çiziyor. Bu yalıtımın % 40 oranında sağlandığını ifade eden Baysarı;“Limra, işlenmesi kolay, beyaz görüntüsü ile güzel ve yumuşak bir taş. Limra bu bölgenin tarihteki ismidir. Bu taşa Limra adının verilmesinin sebebi de ağırlıklı olarak Finike’de çıkıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Bu taş dünyanın heryerinde Limra olarak bilinir. Aslında “Limestone” dediğimiz kireç taşıdır. Kireç taşının biraz dahamermer - kireç taşı arasındaki bir sertliğe gelmiş şeklidir. Çok daha homojenbir taş.“ şeklinde konuşarak Limra’nın bazı özelliklerini aktarıyor.

Mehmet Baysarı

Finike’de bulunan ocağın yanı sıra Antalya - Elmalı’da da bir mermer ocağına sahip olan Finike Mermer, Elmalı’dan çıkardığı mermeri genellikle işlemeden blok halinde ihraç ediyor. Ancak Limra taşını hem blok hem de işlenmiş olarak satışa sunduklarını ifadeeden Baysarı; “Blok olarak farklı, kesilmiş olarak farklı yerlere satışımız var. Blok satışlarda ağırlıklı müşterimiz Çin. Çin’e satışlarımız toplamın % 75 oranına denk geliyor. Bunun yanında İspanya, İtalya, kısmen Rusya ve Yunanistan da var. Ağırlıklı olarak bu ülkelere ihracat yapıyoruz.” açıklamasında bulunuyor.

Dünyaya İhraç Ediliyor

Yurt içinin yanı sıra yurt dışında da talep gören Limra’yı üreten Finike Mermer, yerli - yabancı pek çok projeye doğal taş tedarik ediyor. Rusya’da Avrupa’nın üçüncü büyük binası olan Triumph Palace ve ABD’de yer alan Temple Tapınağı’nın yanı sıra Manavgat Adliye Sarayı, Kütahya Üniversitesi, İstanbul’da bazı alışveriş merkezleri vb. gibi pek çok projede Limra taşı kullanılmış.

Limra taşının her yerde kullanılabilecek bir doğaltaş olduğunu vurgulayan Mehmet Baysarı üretimin ise fiyatlara ve piyasalara bağlı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Limra taşı geçen yıl ortalarından beri gerçekten iyi noktalara geldi. Bunun başlıca sebebi ise olarak Limra üreticisinin verimliliğinin oldukça iyi olduğu söylenebilir. Geçmişte verimliliğin % 3’e düştüğü zamanlar oldu. Böyle olunca da maliyet çok yükseldi. Fiyatlar dipte olunca insanlar artık ocakları kapatmaya başladılar. 2009‘da ise fiyatlar normale döndü. 2010 yılında da normal seyrinde devam ettikten sonra 2011 yılında, ocak sayısının da azalması ile yeniden 2006 yılı fiyatlarını yakalamış oldu. Örneğin, 2007 - 2008 döneminde bizim ocağımızda 4 makine vardı. Şu anda 11 adet makinemiz var. 2008 yılından sonra talep artmaya başlayınca biz de makine sayımızı yavaş yavaş arttırarak üretime yetişmeye çalıştık. Anlayacağınız kriz döneminde üretim kapasitesini düşürdük, çalışma şartlarını asgariye indirdik ve işçi sayısını azalttık. Ocağı, kapanmadan ayakta duracak kadar küçültmek zorunda kaldık. Kriz döneminde bazı ocak sahipleri ocaklarını kapatırken biz sabrettik.”

Yüzde 100 Komatsu!

Çıkarılan taş bu kadar talep görünce doğal olarak ocakta da hummalı bir çalışma oluyor. Çift vardiyalı sistemde çalışarak yıllık 80 bin ton civarı üretim yapma hedefinde olan Finike Mermer, mevcut rezervlerle beraber 15 - 20 yıl daha sıkıntı yaşamadan üretime devam etmeyi planlıyor.

Sıkı bir çalışma ile hedeflerini tutturmak isteyen Finike Mermer’in iş makinelerinin tamamı ise Komatsu marka. 5 adet Komatsu WA 500-6 lastikli yükleyici, Komatsu PC300, Komatsu PC400 ve Komatsu PC450 ekskavatörler ile çalışan Finike Mermer, gücü ve dayanıklılığına güvenerek tüm makine parkını Komatsu ile oluşturmuş. Komatsu tercihlerinin sebeplerini anlatan Mehmet Baysarı, birinci unsurun mermer için çok ideal makineler olmasını, ikinci önemli unsurun ise Temsa Global’in kendilerine sağladığı yakınlık ve destek olduğunu ifade ediyor. Sıkıntılı dönemlerde Temsa Global’in her zaman yanlarında olduğunubelirten Mehmet Baysarı; “Temsa Global, Komatsu adına bize her türlü desteği verdi. Başta Genel Müdürlük ve Antalya’daki arkadaşların hepsine teşekkür ederiz. Makineler ise yaptığı işaçısından daha güçlü ve bizim açımızdan cezbedici. Verimliliği daha fazla olduğu için Komatsu bizim tek tercihimiz oldu. Tabi servis anlamında aldığımız kusursuz destek de bizim açımızdan önemli. Hem servisi, hem gücü, hem de Temsa’nın bize sağladığı ekonomik şartlar, bizim Komatsu’yu tercih etmemizin sebepleridir.” şeklinde konuşarak makine parklarında yer alan Komatsu iş makinelerinden duyduğu memnuniyeti dile getiriyor.

Hüseyin Baysarı

Finike Mermer şirketinin yönetiminde diğer önemli bir isim olan Ortaklar Kurulu Üyesi Hüseyin Baysarı da, iş makinelerindeki Komatsu seçimlerinden son derece memnun. Bir doğal taş ocağında çalışacak iş makinesi seçmeden önce itme ve koparma gücünün yanı sıra servisin de çok önemli olduğunu ifade eden Hüseyin Baysarı, doğal taş ocağı için en ideal makinelerle çalıştıklarına inandıklarını belirtiyor. Yakıt tüketiminden çok performans ile beraber elde ettikleri verime dikkat ettiklerini aktaran Baysarı; “Ağır şartlarda çalışmamıza rağmen arıza sayısının azlığı da Komatsu’ları daha değerli kılıyor. İşin diğer bir önemli kısmı ise Temsa Global’in bizlere yaklaşımı ve makinelere karşı sorumluluğunu hiçbir zaman kaybetmemiş olmasıdır. Sonuç olarak makineler bizim olduğu kadar onların da. Temsa Global’in bunun bilincinde olması sevindirici.” diyerek Temsa Global’in sağladığı güveni aktarıyor.

 

 

Nihat Yıldız  - Finike Mermer Ocak Şefi

Komatsu’ları ocak performansı açısından değerlendirecek olursam; bizim için önemli olan unsurlardan itme ve koparmada çok başarılılar. Yaklaşık 7 yıldır doğaltaş sektöründeyim ve bir mermer ocağı için Komatsu’ların çokideal makineler olduğunu söyleyebilirim. Özellikle doğaltaş sektöründe ebatlı taşlar çıktığı için ittirme, kaldırmadan daha ön planda. İtme konusunda Komatsu’lardan son derece memnunuz. Aynı zamanda Komatsu’ların az arıza yaptığını gözlemledim. Ufak tefek sıkıntılarda ise zaten Temsa Global’den Hasan Bey her türlü sıkıntımıza ilgiyle yaklaşıyor. Şu ana kadar yaşadığımız sorunlar aynı gün içerisindetespit edilerek giderildi.

Hasan Yurduseven - Temsa Global Bölge Satış Yöneticisi

Mehmet Baysarı ve Hüseyin Baysarı ile Finike İnşaat döneminden gelen iyi dostluğumuza, mermer sektörü yatırımları ile ticari birlikteliğimizi de ekledik. Karşılıklı saygı ve iyi niyet çerçevesinde çalışmalarımız artarak devam etmekte. Temsa Global olarak Baysarı ailesi ile dostluğumuzu ve iş ortaklığımızı çok daha uzun yıllara taşıyacağımıza inanıyorum. Bize güvenlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.

Ömer Oduncu - WA500 Operatörü

37 yıldır operatörlük yapıyorum. Komatsu ile ilk olarak bundan 10 yıl önce çalışmıştım. İlk kullandığım WA500 modeliydi. Yeni WA500’lerde bir çok yenilik mevcut. Kabin kullanımı, görüş açısı ve rahatlık bakımından gayetiyi tasarlanmış. Dar alanda olsun, engebeli alanda olsun Komatsu WA500’e her yerde hakim olabiliyorum. Tabi en önemli özelliği ise güç. Komatsu’ların, itme ve koparma bakımından diğer markaların bir adım önünde olduğunu düşünüyorum.

 

Bu yazı Madencilik Türkiye Dergisi'nin 15 Ocak 2013 tarihli 28. sayısında yayınlanmıştır. 

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Antalya,  Finike Mermer,  Komatsu,  Temsa,  Mermer  
 
 
 
 
Benzer Haberler
2. Turkey Stone Antalya Fuarı 26-29 Mayıs'ta Gerçekleştirilecek
26-29 Mayıs 2016’da Pyramids Grup Fuarcılık tarafından ikincisi düzenlenecek olan Turkey Stone Antalya Doğal Taş ve Mermer Fuarı Antalya Expo Center’da kapılarını yeniden açıyor. 28-31 Mayıs 2015’de gerçekleşen…
Son Bir Haftada Ülke Genelinde Dört Madenci Hayatını Kaybetti
Zonguldak'ta ruhsatsız işletildiği belirtilen bir kömür ocağında karbondioksit gazından etkilenen 2 madenci yaşamını yitirdi. Dün (31 Ağustos) akşam saatlerinde Kırat Mahallesi'nde kaçak işletilen kömür ocağında…
Mermer Sektöründe Çinliler Krize Sebep Oldu
Son yıllarda Türkiye’nin en önemli sektörlerinden biri olarak dikkat çeken, madencilik sektöründe de en önemli ihracat ayağı olan mermer ve doğal taş sektörü, Çinli yatırımcıların ülkemizde…
Taş Kütüphanesi Kuruluyor
Türkiye, doğal taş sektöründe “marka ülke” olma yolunda yeni bir proje daha hayata geçiyor. Öncelikle Türkiye’de çıkan tüm taşların, sonrasında ise dünyanın birçok…
Madencilik Fotoğrafları Yarışması Sonuçlandı
Konya Selçuk Üniversitesi Maden Mühendisliği öğrencisi Uğur Göksel Okumuş tarafından kurulan Madenturk.org web sitesi tarafından geçtiğimiz Mart ayında başlatılan “Madencilik” konulu fotoğraf yarışması…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.