Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Soma Kömür İşletmeleri, Bağlık - İnağzı’nda Desandri Çalışmalarına Ara Verdi
10-11-2012
 
Bu Bir  Haberidir

Madencilik Türkiye Dergisi olarak 15 Ekim 2012 tarihli 26. Sayımızda, Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan ile bir röportaj gerçekleştirmiştik. Gürkan röportajda TTK’dan ihale ile aldıkları Zonguldak Bağlık - İnağzı Kömür Sahası ile ilgili gelinen son noktayı aktarmış ve burada yapılan geliştirme çalışmalarından umutlu olduklarından bahsetmişti. Ancak bugün gelinen noktada, sahadaki çalışmalar kapsamında bazı sıkıntılarla karşılaşıldığı belirtilerek Soma Kömür İşletmeleri AŞ tarafından hafta başında bir basın açıklaması yayınlandı. Yapılan açıklamada; gerçekleştirilen sondaj çalışmaları sırasında, Soma Grup’a ihaleden önce sunulan rezerv ve sondaj verilerinin gerçeği yansıtmadığının ortaya çıktığı ve bu yüzden ‘’Geçici olarak desandri çalışmalarına ara verme zorunluluğu doğduğu’’ belirtildi.

Yapılan ihale sonrası, iki adet desandri açma işlemi ile başlayan süreçte, bugün itibarıyla doğu desandrisi 819 metre, batı desandrisi 787 metreye ulaşmış durumda. Desandrinin istikameti ve uzunluğunun, TTK tarafından verilen sondaj verilerine göre tespit edildiği, bu sondaj verileri resmi bir devlet kuruluşu tarafından sağlandığı için şirket tarafından kesin kanıt olarak değerlendirilerek çalışmalara başlandığı belirtiliyor.

Soma Grup tarafından açıklamada: “Yapılan desandri çalışmaları sırasında, ilave sondajlara geçilmeden önce, geçmiş sondajların teyidi için, seçilen bir lokasyonda yeni bir sondaj çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu yapılan sondajda beyan edilen kalın damarların mevcut olmadığı görülmüştür. Bu durum üzerine, yine geçmişte yapılmış bir sondaj lokasyonunda, teyid için başka bir sondaj yapılmıştır. Burada da beyan edilen kalın damarlara rastlanamamıştır ve verilen sondaj verilerinin tamamen yanıltıcı olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Bu durum karşısında, ihale aşamasında Soma Kömür İşletmelerine sunulan rezerv ve sondaj verilerinin gerçekçi olmaması sebebiyle, şirket tarafından geçici olarak desandri çalışmalarına ara verilmiştir.

Şirket, işletmesini yapacağı bölgede yeni bir sondaj programı hazırlamakta, arama programında beraber çalıştıkları DMT firması ile projenin deniz kısmını da içeren detaylı bir jeofizik çalışması planlamaktadır.” denilmiştir.

Bu arada yapılan açıklama sonrası bazı yayın organlarında “İnağzı sahasında sondaj çalışmalarına ara verildiği” şeklinde yazılan haberlerin bilgi kirliği olduğu tespit edilirken şirketin sadece desandri açma çalışmalarına ara verdiği, yapılan haberlerin aksine yeni bir sondaj programının hazırlandığı özellikle vurgulandı.

Soma Kömür İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, dergimize verdiği röportajında da bu konuya şu şekilde değinmişti: ‘’Sahayı inceledik. Biz burada taşkömürü olduğunu biliyoruz. … Burada daha önceden MTA’nın yaptığı sondajlar var ama onların da ne kadar doğru olduğunu bilmiyoruz. Örneğin daha önceden sondaj yapılmış ve kömür bulunmuş bir noktanın 20 metre uzağına sondaj yaptık. Hiçbir şey çıkmadı. Şimdi başka birini daha deniyoruz. Oradan da çıkıp çıkmayacağını yakında göreceğiz.’’

Konu ile ilgili daha detaylı bilgileri 26. Sayımızdaki Alp Gürkan röportajında bulabilirsiniz. 

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Zonguldak,  Alp Gürkan,  Mta,  Soma,  Ttk  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Zonguldak’ta Kömür Madenciliği Çöküşe mi Geçiyor?
Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK)’nun maden sahalarından kiralama (rödovans) usulüyle kömür üreten özel şirketler yıl sonu itibariyle işçilerine çıkış verip…
2015 Yılında 52 Proje İçin 2 Milyar Liralık Kaynak Ayrıldı
2015 Yılı Yatırım Programı’nda, 52 proje için madencilik ve petrol – doğal gaz aramalarına 2 milyar 16 milyon lira kaynak ayrıldı. Anadolu Ajansı’nda yer alan haberde, 2015 Yılı Yatırım Programı'ndan derlenen verilere…
Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda 10 Yıllık Zarar 4 Milyar Lirayı Aştı
Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) 2004 - 2013 yılları arasında en çok zarar ettiği yıl 558 milyon 658 bin lirayla 2013 yılı olurken, kurumun 2004 - 2013 yılları arasındaki 10 yıllık sürede toplam zararının…
Amasya'da 2, Zonguldak'ta 1 Madenci Hayatını Kaybetti
Amasya'da Metan Zehirlenmesi: 2 Ölü 19 Mart Pazartesi günü, Amasya - Suluova'ya bağlı Kolay köyünde yer alan özel bir şirkete ait kömür ocağında çalışan işçilerden Mehmet Aslan (29),…
Soma Grubu Zonguldak’ta

TTK Bağlık - İnağzı Sahası’nın 36 yıl süreyle işletilmesi için Ekim ayında yapılan ihaleyi kazanan ve 30 yılda 92 milyon ton kömür üretmeyi taahhüt eden Soma Grubu, Türkiye…

 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.