Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

"Cevizlidere’ye 1 Milyar USD Yatırım" Haberi İle İlgili Düzeltme!
11-10-2012
 
Bu Bir  Haberidir

1 Eylül 2012 tarihli Madencilik Türkiye Dergisi’nin 25. Sayısında yayınlanan “Cevizlidere’ye 1 Milyar USD Yatırım” ve 1 Eylül 2012 tarihli Mining Turkey Magazine’ın 3. Sayısında yayınlanan “Tunçpınar Madencilik will Invest 1 Billion to Cevizlidere” haberinde bilgi yanlışlığı tespit edilmiş olup, Tunçpınar Madencilik adına Yusuf Ziya Yetkiner tarafından konu hakkında dergimize bir açıklama gönderilmiştir.

Habere konu edilen rakamlar, haber metni içinde telaffuz edilen kaynaktan alıntılanmış olup dergilerimizde kaynak gösterilerek yayınlanmıştır. Madencilik Türkiye Dergisi olarak, yapılan bu yanlışlığın bir parçası olduğumuz için Yusuf Ziya Yetkiner tarafından yapılan açıklamayı aynen yayınlıyoruz:

“Cevizlidere’deki bakır sahamızda henüz madenciliğin ilk aşamalarındayız ve sondaj planları yapmaktayız. Bilindiği üzere yatırım ve istihdam konularının netlik kazanması için yıllar süren çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu nedenle dergilerinizde bu sahayla ilgili yayınlanan  “1 milyar USD yatırım” ve ‘500-1000 kişi arasındaki istihdam’ söylemi için henüz çok erkendir ve bu rakamları bugün bu kadar net bir şekilde telaffuz etmek mümkün değildir. Gerekli çalışmalar tamamlandığında ümit ederiz ki yatırıma elverişli bir saha ortaya çıkar, istihdam olanakları oluşur. Ancak o zaman belli rakamlar verebilmek mümkün olabilir.

İlgili haberde telaffuz edilen kesin rakamların, haber hazırlanırken sehven yazıldığını düşündüğümüz için haberin düzeltilerek yeniden yayınlanmasını rica ederiz.“

 

Yapılan uyarının ardından yeniden hazırlanan haber metni aşağıdadır:

Cevizlidere’de Arama Çalışmaları Sürdürülüyor

Türkiye’nin önemli bakır rezervlerinden birisi olduğu düşünülen Tunceli - Ovacık, Cevizlidere sahasını elinde bulunduran Tunçpınar Madencilik yetkilileri tarafından yapılan açıklamada maden sahasında jeolojik çalışmaların sürdürüldüğü öğrenildi. Hport’un haberine göre bölgede sınırları belirlenmeye çalışılan kaynağın işletilebilmesi için pek çok çalışmanın yapılması gerektiğini ifade eden şirketin Halkla İlişkiler Müdürü Hacı Karakuş, buranın maden sahasına dönüştürülmesi için birkaç yıl daha sondaj çalışması yapılması gerektiğini, sondajlar ve yapılacak diğer çalışmaların ardından da bir fizibilite çalışması yapılacağını aktardı. Karakuş; “Bu sahada altın cevherleşmesi düşük tenörlü olduğu için altın işletilmesi düşünülmemektedir. Şirketimiz bunu resmi taahhüt altına alarak ilgili kurum, kuruluş ve temsilcilere bildirmiştir. İnsan sağlığı, çevre ve manevi değerlerin korunması bizim için de çok önemlidir. Sürdürülebilir bir madencilik faaliyeti yapılabilmesi için mevcut yasa, yönetmelik, uluslararası standartların uygulanmasına ilave olarak ahlaki sorumluluk gereği çevrenin ve toplumun değerleri de korunacak.” şeklinde konuşarak duyarlılıklarını dile getirdi. 

Tunçpınar Madencilik, Çalık Grubu ile Alacer Gold’un ortaklığında kurulan bir şirket. Çalık ile Alacer arasında 2011 yılında, bu projeyi de kapsayan 16 sahada % 50 - 50 ortaklık yapılmış, Cevizlidere sahasında Tunçpınar Madencilik ile çalışmalara başlanmıştı. Cevizlidere projesi kapsamında saha içerisinde 450 milyon ton bakır rezervi olduğu, cevherin tenörünün ise % 0,4 Cu, 0,11 g/t Au olduğu tahmin edilmekte. Cevherleşmenin yatak boyunca ve derine doğru büyüme potansiyeli gösterdiği sahada bugüne kadar yaklaşık olarak 5.000 metre sondaj yapılmış.

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Cevizlidere,  Madencilik Türkiye Dergisi,  Mining Turkey Dergisi,  Tunçpınar  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Türkiye Tarihi Madenler Konferansı Trabzon’da Gerçekleştirilecek
Medya Sponsorları Madencilik Türkiye, Mining Turkey, Tünel Teknolojisi ve MT Bilimsel dergileri olan ve Türk madencilik ve tünelcilik bilimi açısından büyük önem arz eden 1. Türkiye Tarihi Madenler Konferansı,…
Uluslararası Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı ve Sergisi Başladı
TMD tarafından İstanbul, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen, Madencilik Türkiye Dergisi ve Mining Turkey Magazine olarak medya sponsoru olduğumuz ve yakından takip ettiğimiz; Uluslararası, Madenlerde İş Sağlığı ve…
Uluslararası Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı ve Sergisi
“Uluslararası Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı ve Sergisi”, 4-5 Aralık 2014 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezinde Türkiye Madenciler Derneği tarafından düzenlenecek. …
Türk Madencilik Heyeti, 25 Eylül’de Londra Borsası’nın Açılış Gongunu Çalacak
EBY International Summits tarafından organize edilen ve 26-27 Eylül 2013’te Londra’da gerçekleştirilecek olan “Türkiye Madencilik Finans - Yatırım Zirvesi”nin hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor.…
Cevizlidere’ye 1 Milyar USD Yatırım
Türkiye’nin önemli bakır rezervlerinden birisi olduğu düşünülen Tunceli - Ovacık, Cevizlidere sahasını elinde bulunduran Tunçpınar Madencilik yetkilileri tarafından yapılan açıklamada; maden sahasına…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.