Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Türkiye Maden Kaynakları ve Madenciliğin Ekonomideki Önemi Toplantısı
28-06-2012
 
Bu Bir  Haberidir

Madenciliğin ülke ekonomisindeki öneminin her geçen gün arttığı bir dönemde konuyla ilişkili kamu kuruluşları da gerçekleştirdikleri çeşitli faaliyetlerle ülke madenciliğini geliştirmeye çalışıyorlar. Bu toplantılardan bir tanesi 27 Haziran 2012’de MTA Genel Müdürlüğünde gerçekleştirildi. “Türkiye Maden Kaynakları ve Madenciliğin Ekonomideki Önemi” konulu toplantı MTA ve MİGEM Genel Müdürlüklerinin organizasyonuyla düzenlenirken, toplantıya madencilikle ilgili kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile bazı özel sektör yöneticileri ve Madencilik Türkiye Dergisi temsilcileri katıldı. Madencilik sektörü içerisinde yer alan bürokratlar ile sektör temsilcilerini genel bir durum değerlendirmesi yapmalarının amaçlandığı etkinlikte çeşitli bilgilendirmelerde bulunularak bazı çözüm önerileri üretildi. 

Etkinliğin açılış konuşmaları sırasıyla MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer ve MİGEM Genel Müdürü Mehmet Hamdi Yıldırım tarafından yapılırken, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı Prof. Dr. Güven Önal başkanlığında bir de oturum gerçekleştirildi. Oturum sırasıyla MTA Genel Müdür Yardımcısı Dr. Abdülkerim Yörükoğlu, MİGEM Genel Müdür Yardımcısı Selahattin Erdoğan, Nebraska Üniversitesi’nden gelerek ülkemizi ziyaret eden Prof. Dr. James Hendrix ve son olarak Prof. Dr. Güven Önal çeşitli konularda konuşmalar yaptılar.

Oturumda kayda geçen bazı konular aşağıdaki şekilde gerçekleşirken, etkinlikle ilgili diğer detayları Madencilik Türkiye Dergisi’nin 15 Temmuz 2012 tarihli 24. sayısında okuyabilirsiniz.

  • Mehmet Üzer: “Maden aramaları konusunda MTA liderliğini artık özel sektöre devretmeye başladı. MTA ileride klasik maden aramacılığını azaltarak nadir toprak elementleri gibi daha özel madenlerin aranmasına yoğunlaşabilir.”
  • Mehmet Hamdi Yıldırım: “Belli başlı 10 firmaya geçen yıl ne kadar arama sondajı yaptınız diye sorduk. Aldığımız yanıt toplamda 500 bin metre oldu. Firma başına yıllık 50 bin metre sondaj demek ülkemiz için çok iyi bir rakam demek.“
  • Abdülkerim Yörükoğlu: “Bakırdan üretilen bakır konsantresi direkt olarak ekonomiye sunulduğunda 1 birim olarak ekonomiye katkı sağlarken, yarı mamul olarak yani blister bakır 8 kat, bunu bakır kablo haline getirdiğinizde ekonomiye katkısı 24 kat artıyor. Uç ürünlerin eldesi üzerine yoğunlaşmalıyız.”
  • Selahattin Erdoğan: “İhracat rakamları içinde madencilik sektörünün payı verilmektedir. Ancak madencilik faaliyetlerine dayalı olan diğer sanayi ve ihracat ürünlerinin istatistiğini çıkarabilir miyiz bunu araştırıyoruz. Bunu tespit edebilirsek madenciliğin ülke ekonomisine gerçek katkısını ortaya çıkarmış olacağız.”
  • James L. Hendrix: “Türkiye’de dünya standartlarında altın üretimi yapıldığını, dünyada ne teknoloji kullanılıyorsa aynısının Türkiye’de kullanıldığını ve tüm yönetmeliklere ve çevreye uyumlu üretim yapıldığını biliyorum.”
  • Güven Önal: “Gelişmiş ülkelerdeki tanınmış ve köklü üniversitelerin çekirdeğini maden okulları oluşturuyor. Ancak ülkemizde ilk maden okulu ancak 1953 yılında kurulabildi. Bu yüzden de endüstri devrimini gerçekleştiremedik.” 
 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Abdülkerim Yörükoğlu,  Güven Önal,  James Hendrix,  Selahattin Erdoğan,  Madencilik Türkiye Dergisi,  Migem,  Mta,  Nebraska Üniversitesi,  Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı,  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Maden, Çevre, Orman ve Teşvik Mevzuatında, Yenilikler ve Uygulamalar Semineri
Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı eğitim programları çerçevesinde düzenlenen “Maden, Çevre, Orman ve Teşvik Mevzuatında, Yenilikler ve Uygulamalar” konulu eğitim semineri 27-28 Mayıs 2013 tarihleri arasında…
Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’ndan Dergimize Ziyaret
Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına (KUZKA) bağlı Kastamonu Yatırım Destek Ofisi yetkilileri, Kastamonu’nun yatırım ortamı ve maden potansiyeli hakkında bilgi paylaşımında bulunmak amacıyla Madencilik Türkiye Dergisi’ne bir…
Kanada PDAC 2013’te Türk Günü
Madencilik sektörünün en geniş kapsamlı uluslararası etkinliklerinden biri olan PDAC 2013 Madencilik ve Yatırım Fuarı, Kanada’nın Toronto şehrinde, Metro Convention Center’da 3 - 6 Mart tarihlerinde gerçekleştirildi.…
Maden Kenti Sivas Zirvesi II Değerlendirmesi
Yer altı kaynakları açısından Türkiye’nin önemli illeri arasında yer alan Sivas, ilki beş yıl önce gerçekleştirilen Maden Kenti Sivas Zirvesi’nin ikincisine ev sahipliği yapıyor. 18 Nisan’da başlayan…
Orhan Yılmaz: Sivrihisar’da Yılda 1 Milyar USD Kar Elde Edeceğiz
Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Ankara Şubesi tarafından gerçekleştirilen Mart ayı kahvaltılı toplantısı, 25 Mart Pazar günü Ankara'da gerçekleştirildi. Toplantının konukları; MİGEM Genel Müdürü…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.