Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Anayasa Mahkemesi’nden TTK’ya İptal
28-05-2012
 
Bu Bir  Haberidir

TC Anayasa Mahkemesi, Maden Kanunu’nda Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ile ilgili yer alan, kurumun kanundaki şartlara tabi olmayacağına dair düzenlemede iptale gitti. Mahkeme düzenlemeyi, Anayasa’nın “Sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı” ile ilgili maddesine aykırı bulduğunu belirterek yapılan uygulamaların yanlış olduğuna karar verdi. Anayasa Mahkemesi de bu kararı Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi’nin itirazı üzerine aldı.

Maden Kanunu’nda yer alan Ek 1/3 maddede yer alan “Sınırları Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen Ereğli Kömür Havzasındaki taşkömürlerini işletmeye ve hukuku uhdesinde kalmak şartıyla işlettirmeye Türkiye Taşkömürü Kurumu yetkilidir. “ ibaresiyle Zonguldak kömür havzasındaki taşkömürlerini işletmeye ve işlettirmeye TTK yetkili kılınmış;  Ek 1/4 maddesinde ise, “Ereğli Kömür Havzasındaki taşkömürü için kamu tarafından yürütülecek faaliyetler bu Kanunun 7’nci maddesinde belirtilen hükümler ile bu Kanun’un hak düşürücü ve malî hükümlerine tabi değildir.“ şeklinde bir düzenleme yapılmış ve kuruma ayrıcalık tanınmıştı. Bu şekilde TTK’nın çeşitli nedenlerle terk ettiği taşkömürü sahalarında, özel şirketlerin de ÇED raporu almadan madencilik faaliyetleri yürütebilmesine olanak sağlanmıştı.

Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi, Maden Kanunu’nun Ek 1/4 fıkrasındaki bu istisnai düzenlemeyi “Anayasa’nın hukuk devleti, sağlıklı çevrede yaşama hakkı, devletin temel amaç ve görevlerine aykırı olduğu” iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. İdare Mahkemesi tarafından yapılan başvuruda, “bu Kanun’un 7. maddesinde belirtilen hükümler ile” ibaresinin iptali istendi. Anayasa Mahkemesi de bu başvuruyu geçtiğimiz hafta esastan görüşerek, bu ibarenin Anayasa’ya aykırı olduğuna karar verdi. Anayasa Mahkemesi, kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasından itibaren bir yıl sonra yürürlüğe girmesini kararlaştırdı.

Anaya Mahkemesi’nin bu kararının ardından mevcut taşkömürü sahaları için ÇED raporlarının nasıl düzenleneceği, özel kömür sahalarında, TTK’nın işlettiği sahalarda ve lavvarlarda nasıl bir düzenleme yapılacağı merak ediliyor. Pusula Gazetesi’ne göre, TTK tarafından işletilen Zonguldak Limanı’ndaki kömür sevkiyatı sırasında, limanda oluşan kömür yığınlarının tozları rüzgarla savrulup, Terakki Mahallesi başta olmak üzere kent merkezinde büyük tepkiyle karşılanıyordu. Mahkeme’nin bu kararının liman sahasındaki kömür depolama alanları için ÇED raporu alınıp alınmayacağı veya yapılan şikayetlerin nasıl değerlendirileceği de merak konusu.

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Zonguldak,  Ttk,  ÇED,  Maden Kanunu  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Maden Çalışanları “Ocaktan Çıkmama Eylemi” Başlattı
Zonguldak’ta faaliyetini sürdüren Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan maden işçileri, kurumun özelleştirilmesinin önünü açacağı iddiası ile TBMM’de…
Zonguldak’ta Maden Ocağında Göçük Meydana Geldi: 1 Ölü, 1 Yaralı
Zonguldak'ın Kandilli beldesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessese Müdürlüğüne bağlı maden ocağında sabaha karşı meydana gelen göçükte 1 madenci hayatını…
Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda 10 Yıllık Zarar 4 Milyar Lirayı Aştı
Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) 2004 - 2013 yılları arasında en çok zarar ettiği yıl 558 milyon 658 bin lirayla 2013 yılı olurken, kurumun 2004 - 2013 yılları arasındaki 10 yıllık sürede toplam zararının…
TTK, Kandilli’de Yeni Kuyu Açıyor
TTK, Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesinde yeni kömür kuyusu açmak için sondaj çalışmalarına başladı. TTK Genel Müdürü Burhan İnan’ın konuyla ilgili Anadolu…
Metandan Elektrik İçin İhale Yapılıyor

Türkiye Taşkömürü İşletmeleri bünyesinde bulunan ocaklarda,üretim sırasında açığa çıkan ve aspiratörler yoluyla çekilen metangazı ile elektrik üretimi…

 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.