Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

TOBB Türkiye Madencilik Meclisi Kazakistan Devlet Şirketi ‘Tau-Ken Samruk’ ile Bir Araya Geldi
31-07-2018
 

Kazakistan Cumhuriyeti ‘Tau-Ken Samruk’ Devlet Şirketi yetkilileri Türkiye Madencilik Meclisi Üyeleri ile İstanbul’da bir araya gelerek işbirliği fırsatlarını değerlendirdi. ​Toplantıya 'Tau Ken Samruk' Devlet Şirketinden İş geliştirme Genel Müdürü Nurlan Saurambayev, Yatırım Genel Müdürü Nariman Absametov ve Danışman Baglan Anarbekuly katıldı. Nurlan Saurambayev bir sunum gerçekleştirerek şirketin ‘madencilik ve metalurji projeleri' ve devam eden faaliyetleri hakkında sektör temsilcilerini bilgilendirdi. 

Altın, metal, silikon, kurşun, çinko, tungsten, demir gibi birçok alanda faaliyet gösterdiklerini belirten yetkililer Türk madencilik firmaları ile hali hazırda işbirliği yaptıklarını belirterek, Türk firmaları ile daha fazla işbirliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarının altını çizdiler.

Toplantıda Astana’da yaklaşık 1 ay önce kanun hükmünde kararname ile uluslararası finans merkezi açıldığı bilgisini paylaşan yetkililer, yabancı yatırımcılar için vergi muafiyetleri ve gümrük vergileri ile ilgili kolaylıkların uygulandığını, yabancı çalışanlar ve işçilere yönelik öncelikler olduğunu aktardılar. 

Ayrıca Saurambayev nadir bulunan metallerle ilgili de Kazakistan Hükümeti tarafından doğrudan yetkilendirdiklerini ve bu alanda yatırım yapmak isteyen Türk firmalarının kendilerine başvurarak bu öncelikten yararlanabileceğini sözlerine ekledi. 

Meclis Başkanı İsmet Kasapoğlu ise TOBB Türkiye Madencilik meclisinin üyeleri ve çalışmaları ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Kasapoğlu, Meclisin STK, Kamu ve sektörün önde gelen firmalarının bir araya geldiği en önemli platform olduğunu belirterek, sektör adına önemli faaliyetlerde bulunduğunu aktardı. Meclis Başkan Yardımcısı ve Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin de Kazakistan ile işbirliği fırsatlarını geliştirmek için çalışmalara devam edeceklerini belirtti. Toplantıda hazır bulunan Meclis Üyesi ve Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Ali Emiroğlu ise Kazakistan’daki maden potansiyelinin farkında olduklarını, dernek olarak da işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için hazır olduklarını ifade etti.

 
 
 
 
 
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.