Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Mermer Üreticileri Ankara’da Bir Araya Geldi
19-02-2018
 
Bu Bir  Haberidir

Sektörün önde gelen STK’larından olan Türkiye Mermer Doğal Taş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER), İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB)’nin Yönetim Kurulu Başkanları ve Üyeleri ile TMD Yönetim Kurulu Üyeleri, TÜMMER’in ev sahipliğinde Ankara’da bir araya geldiler.

Sektörün birlikte hareket etmesinin avantajlarının konuşulduğu toplantıya, Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay da katıldı. Sektörün sorunlarının ve çözüm önerilerinin konuşulduğu toplantının açılış konuşmasını TÜMMER Yönetim Kurulu Başkanı Raif Türk yaparken bu ortamın sağlanmasına vesile olan tüm kişi ve kurumlara teşekkürlerini sundu.

Türk’ün ardından toplantının önemi hakkında konuşmasına gerçekleştiren İMİB Yönetim Kuru Başkanı Aydın Dinçer, “Bu tür toplantıları üç ayda bir hatta daha kısa sürelerde bir yapmalıyız. Bugün Ankara’da TÜMMER’in davetlisi olarak yer alıyoruz ancak diğer şehirlerde de bu organizasyonları gerçekleştirmeliyiz. Bugün Ankara’dayız ama ilerleyen zamanlarda İstanbul ve İzmir’de de buluşmalarımız olacaktır. Sektörün önde gelen STK’ları olarak birlikte hareket etmeliyiz. Sorunlarımızı hep beraber ele almalı, birlikte çözüme kavuşturmak adına gerekli mercilere başvurmalıyız. Son zamanlarda birlikte yaptığımız çalışmalarda da birlikte hareket etmenin gücünü gördük.” dedi.

Dinçer, İMİB olarak hukuk danışmanlığı konusunda destek aldıklarını belirtirken kendilerinin danışmalarının aynı zamanda sektörün de danışmanı olduğunun altını çizdi. Dinçer, gerçekleştirdiği teşekkür konuşmasından sonra sözü, EMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya’ya verdi.  

Kaya gerçekleştirdiği konuşmada kurumların hafızası olması gerektiğine vurgu yaparak, “Ben diyen değil biz diyen kişilerin” kurumların başına geçmesi gerektiğinin, son zamanlarda yapılan işlerde de görüldüğü üzere birlikte hareket etmenin sektörü daha güçlü hale getirdiğinin altını çizdi.

Kaya, gerçekleştirilen (İMİB) seçimin ardından sektörle bütünleştikleri için İMİB Başkanı Aydın Dinçer’e teşekkürlerini sunarken toplantıda yer alan STK’ların ekonomik anlamda da güçlerini birleştirerek, yurtdışında Türk doğal taşının tanıtımında daha fazla katkı sunabileceklerini vurguladı.

Toplantının yapılmasındaki ana amaçlarından birisine de vurgu yapan Kaya, her STK’dan birkaç kişinin bir araya gelmesiyle oluşturulacak komitenin bağları daha da güçlendireceğini sözlerine ekledi.

Açılış konuşmalarının ardından üyelerin de dahil olduğu tartışma ve soru/cevap bölümüne geçilirken komitelerin oluşturulması konusunda fikir birliğine varıldı. Komitede yer alacak kişilerin belirlenmesi çalışması ise yakın zamanda seçime girecek STK’ların, yeni yönetimlerinin belirlenmesinden sonraya bırakıldı.

Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay’da toplantıda yaptığı konuşmada madencilerle bir süredir iletişim halinde olduğunu vurgularken sektörün sorunlarını üyelerden dinleme fırsatı buldu. Günay’a aktarılan konuların başında doğal taş sektöründe bir süredir konuşulan “Doğal taşların blok satılmaması, levha olarak satılması” söyleminin işin doğasına aykırı olduğunu anlatan üreticiler, mermer sektörü içerisinde uç ürün kavramının olmadığını ve ürünlerin ihtiyaca ve talebe göre gerçekleştiğini önemle vurguladılar. Sektör temsilcileri bazı ülkelerin özellikle sadece blok alım yaptığını, bu ülkelere örneğin sadece levha satılmak istendiğinde müşterinin kesinlikle başka blok satıcısı ülkelere yöneleceğini aktarırken, sektördeki ihracatın blok ve işlenmiş ürün ihracatı olarak ikiye ayrıldığını, her iki kategorinin de vazgeçilmez olduğunu, blok satışı olmazsa ihracatın gerileyebileceğini belirttiler.

Firmaların ciddi maliyetlerle de karşı karşıya kaldığını aktaran üreticiler, gerçekleştirdikleri çalışmaların zorlu bir süreç olduğunu, bunun göz ardı edilmemesi gerektiğinin altını çizdiler. Üreticiler ayrıca ülke olarak dünya ile barışmamız gerektiğini de vurgularlarken bunun sıkıntılarını, gerçekleştirdikleri ihracat çalışmalarında yaşayarak gördüklerini de sözlerine eklediler.

Madencilerin sıkıntılarını tek tek dinleyen Milletvekili Günay, maden üretiminin zorluğunu bildiklerini, yaşanan sıkıntıların çözümü konusunda hükümet olarak gerekli çalışmaları yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini belirttiler. 

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

 
 
 
 
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.