Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

EBRD’den Yüzde Yüz Yerli Sermayeli Altın Madenciliği Yatırımına Destek Sağlandı
20-12-2017
 
Bu Bir  Haberidir

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), bir Nurol Holding kuruluşu olan Tümad Madencilik tarafından geliştirilen Çanakkale-Lapseki ve Balıkesir-İvrindi altın madenlerinin inşa edilmesi, geliştirilmesi ve işletilmesinin desteklenmesi amacıyla şirkete 40 milyon Euro tutarında kredi sağlandığını açıkladı. Yapılacak yatırımlar ile bölgedeki genç nüfusa yönelik olarak uluslararası en yüksek standartlar ve ekonomik fırsatlar desteklenecek.

Türkiye, Avrupa ve Akdeniz'deki en büyük altın üreticisi konumunda iken diğer taraftan küresel çapta en büyük beş altın ithalatçısı arasında yer alıyor. Bu bağlamda Tümad’ın maden yatırımlarının ülkemiz için önemi artarken, başta gençler için olmak üzere bölgedeki nüfus için yeni iş olanakları ve eğitim fırsatları da yaratması bekleniyor. Özellikle eğitim konusunda ciddi adımlar atan şirket, madencilik teknolojisi üzerine eğitim veren Türkiye'nin ilk meslek lisesini de Balıkesir'de inşa edecek. Ayrıca Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi’nin Maden Mühendisliği ve Jeoloji Bölümleri ile ortaklaşa bir işbaşı eğitim programı oluşturacak ve bu program Eylül 2018 tarihinden itibaren müfredatın resmi bir parçası hâline getirilecek.

EBRD’nin verdiği kredinin, paralel kredi kuruluşları sıfatıyla Akbank ve Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası'nın sağladığı 200 milyon USD tutarındaki daha büyük finansman paketinin bir parçası olduğu öğrenilirken EBRD’nin bu iki maden için ek finansman sağlama çalışmalarını da sürdürdüğü belirtildi.

EBRD Tabii Kaynaklar Direktörü Eric Rasmussen: “Türkiye'de iki altın madeninin geliştirilmesi kapsamında Tümad ile işbirliği yapmaktan ve madencilik sektöründeki en iyi uygulamaların gerçekleştirilmesine yardımcı olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Şirketin, gençler arasındaki işsizliğin yükselişe geçtiği bir zamanda iş piyasasının taleplerini karşılayacak şekilde gençler arasındaki becerileri geliştirmede daha büyük bir rol üstlenme amacını olumlu karşılıyoruz.” dedi.

Nurol Holding Yönetim Kurulu Üyesi Gürol Çarmıklı: “EBRD'yi grubumuzun güçlü, uzun zamandır devam eden ortakları Akbank ve Ziraat’in arasına katmaktan dolayı büyük bir memnuniyet içindeyiz. Tümad ile EBRD, ilk altın madenlerimizin en yüksek teknik, çevresel ve sosyal standartları yakalamasını sağlamak için iki yılı aşkın süredir yakın bir işbirliği içerisindedir. Madencilik işine girmemizle birlikte EBRD'nin sektördeki uzmanlığı bizim açımızdan çok büyük bir önem arz etmiştir.” diyerek ekleme yaptı.

Tümad Madencilik Genel Müdürü Hasan Yücel ise; “EBRD ile birlikte yerel bankalarımız, ülkemizde ilk kez yüzde yüz yerli sermayeli bir altın madenciliği yatırımına destek sağlıyor. Maden projelerine güven duyularak bu tutardaki bir finansmanın şirketimiz aracılığı ile sağlanması konusunda gururluyuz. Ülkemiz genelinde istihdam artışına ihtiyaç duyulan bir dönemde sağlanan bu finansman ile projelerimizin bulunduğu yöreye ekonomik ve kültürel anlamda çok ciddi katkılar sağlarken ülke ekonomisini ve madencilik sektörünün gelişimini de desteklemiş olacağız.” şeklinde açıklamada bulundu.

EBRD, Türkiye’ye büyük yatırımlar yapan bir kuruluş. Bugüne kadar Banka, yatırımlarının neredeyse tamamı özel sektöre yönelik olacak şekilde Türkiye ekonomisindeki çeşitli sektörlere 9,5 milyar €'yu aşkın tutarda yatırım yaptı. 2017 yılında Banka, 1,2 milyar € değerinde 30’dan fazla projeye imza atmış olup, bu rakamın yıl içindeki yatırımlar ile 1,5 milyar €'yu geçmesi bekleniyor.

EBRD ayrıca madencilikte en yüksek uluslararası standartları hem iş sağlığı ve güvenliği hem de çevresel ve sosyal yönetim konularında en iyi uygulamaları destekleyen bir kuruluş. Tümad Madencilik de iş sağlığı, kimyasal madde yönetimi, sosyal sorumluluk ve iş yürütme ahlakı alanında uluslararası belgeler almaya kendini adamış durumda. Bu bağlamda Tümad, işe dayalı öğrenim fırsatlarını artırmak, mesleki becerilere yönelik standartları geliştirmek, ülke genelinde vasıfların test edilişini yaygınlaştırmak ve gençlere yönelik kariyer rehberliğini desteklemek amacını güden EBRD'nin desteklediği üst düzey kamu kurumları ve büyük işletmeler grubuna dâhil olacak.

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

 
 
 
 
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.