Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Orhan Yılmaz: Sivrihisar’da Yılda 1 Milyar USD Kar Elde Edeceğiz
25-03-2012
 
Bu Bir  Haberidir

Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Ankara Şubesi tarafından gerçekleştirilen Mart ayı kahvaltılı toplantısı, 25 Mart Pazar günü Ankara'da gerçekleştirildi. Toplantının konukları; MİGEM Genel Müdürü Mehmet Hamdi Yıldırım, MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz ve Ciner Holding, Enerji ve Maden Grup Başkanı Sami Demirbilek oldu. 

Toplantıda söz alan MİGEM Genel Müdürü Mehmet Hamdi Yıldırım, dinleyicilerden gelen sorulara yanıt verirken maden aramacılığında yurt dışında uygulanan standartlar konusunda ülkemizde de çalışmalar yapıldığını hatırlatarak, CRIRSCO (Committee for Mineral Reserves International Reporting Standards) ile bir anlaşma imzalandığını ve artık konuyla ilgili bazı yasal düzenlemelerin yapılmasına sıra geldiğini, konunun en kısa sürede sonuca bağlanmasını ve artık ülkemizde de maden aramacılığında belirli standartların uygulanmasına başlanacağını müjdeledi.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz, Madencilik Türkiye Dergisi'nin yönelttiği; 2840 sayılı Kanun’da yapılan düzenlemenin özelleştirme olarak adlandırıldığı, bu konuda asıl durumun ne olduğu ve Eskişehir - Sivrihisar Nadir Toprak Elementleri (NTE) ve Toryum sahasının geçtiğimiz yıl ihale edilmesi konularındaki sorularına yanıt verdi.

Genel Müdür Yılmaz bor madenleri konusundaki sorumuza, Kanun’da yapılan değişikliğin özelleştirme olarak algılanmasının yanlış olduğunu, düzenlemenin sadece Eti Maden İşletmeleri’nin özel sektörden hizmet alımının önünü açtığını, Devlet’in kendi bor madenlerini özel sektöre işlettireceğini, üretilen madeni alarak, eskiden olduğu gibi, dünyaya pazarlayacağını söyledi. Yılmaz, ortada bir özelleştirme bulunmadığının altını çizdi.

Sivrihisar NTE sahası ile ilgili sorumuza ise; “Yıllar önce keşfedilen ve günümüze kadar atıl duran bu sahayı işletmek istiyoruz. İşletme konusunda da özel sektörden destek alacağız. Burada planımız sahadaki hammaddeyi özel sektöre işlettirerek üretilen son ürünü almak. Konu hakkında bazı yasal düzenlemelerin yapılmasının ardından proje hayata geçirilecek. Bu proje ile yılda 1 milyar USD kar hedefliyoruz. Çin’in hakim olduğu NTE piyasasında dünya çapında önemli bir oyuncu olacağımıza inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili daha detaylı bir yazıyı dergimizin 15 Nisan 2012 tarihinde yayınlanacak 22. sayısında okuyabilirsiniz.

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Türkiye,  Ankara,  Ciner,  Eti Maden,  Migem,  Mta,  Bor tuzları,  Nadir toprak elementleri,  Nadir toprak mineralleri,  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Maden Kenti Sivas Zirvesi II Değerlendirmesi
Yer altı kaynakları açısından Türkiye’nin önemli illeri arasında yer alan Sivas, ilki beş yıl önce gerçekleştirilen Maden Kenti Sivas Zirvesi’nin ikincisine ev sahipliği yapıyor. 18 Nisan’da başlayan…
Nurol Holding Altın ve Gümüş Üretecek
İnşaat, savunma sanayi, turizm ve hizmet sektörlerinde, gerek ülkemizde gerekse yurt dışında faaliyet gösteren Nurol Holding, değerli metal madenciliği yapmak üzere kolları sıvadı. Kendi bünyesinde hali hazırda agrega…
65. Türkiye Jeoloji Kurultayı Başladı
1947 yılından beri her yıl aralıksız olarak düzenlenen ve bu yıl 65.’si gerçekleştirilen Türkiye Jeoloji Kurultayı, ulusal ve uluslararası katılımla ve büyük bir coşku ile başladı. TMMOB Jeoloji Mühendisleri…
Devlet Bor Madenlerini Özel Sektöre de Ürettirebilecek
2840 Sayılı Kanun ile üretim hakkının devlete bağlı kuruluşların elinde bulunduğu madenlerin, özel sektör tarafından da üretilebilmesinin önü açılıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız…
Alkim, Çayırhan Tesis Yatırımını Tamamladı
Alkim Kimya, Konya ve Afyon’da kurulu 3 fabrikasına ek olarak, Ankara Çayırhan’da yaklaşık 50 milyon TL’ye mal olan yeni sodyum sülfat tesisinde yatırımın tamamlandığını, tesisin faaliyete geçirilerek sistemlerin…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.