Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Bakan Albayrak: “Kömür madenciliğinde 'Akıllı Kömür' dönemini bugün itibarıyla başlatıyoruz!”
30-11-2017
 
Bu Bir  Haberidir

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul’da organize edilen “2. Yerli Kömür Eylem Planı Çalıştayı"nda enerji ve kömür madenciliği konularında açıklamalarda bulundu. Kömür Üreticileri Derneği Başkanı Muzaffer Polat’ın ardından söz alan Enerji Bakanı Dr. Berat Albayrak bir sunum eşliğinde konuşmasını gerçekleştirdi.

Enerji üretiminde kömür kullanımının halen başta Avrupa olmak üzere dünya genelinde birinci sırada geldiğini hatırlatan Bakan Albayrak, enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak, istihdam ve katma değer oluşturmak için yerli kömürümüzü en iyi şekilde değerlendirmemiz gerektiğinin artık toplum genelinde kabul edildiğini vurguladı.

“Yaklaşık iki yıldır üzerinde çalışıyoruz. Kömürde rezervin keşfinden çıkarılmasına, elektrik üretiminde kullanılmasına kadarki süreçte bilimsel bir strateji ortaya koymaya çalıştık. Artık kömürümüzü akıllı kömür olarak değerlendireceğiz. Tüm kömür madenciliğinde 'Akıllı Kömür' dönemini bugün itibarıyla başlatıyoruz" diyen Bakan Albayrak, Akıllı Kömür Stratejisinin ‘İnsan Odaklı’, ‘Bilim Odaklı’ ve ‘Şeffaf ve Açık Yönetim’ olmak üzere üç sac ayağı üzerine kurulduğunu söyledi.

Akıllı Kömür Stratejisi hedeflerinin büyük kısmının 2018’de gerçekleşeceğini aktaran Albayrak üretimde madencinin, kullanımda vatandaşın sürecin ana belirleyicisi olacağını belirterek; "Yaklaşımımızın temelinde şeffaflık ve açıklık olacak. Vatandaşımız her adımı bilecek, sektörümüz de önünü görebilecek." ifadelerini kullandı. Dışa bağımlılıktan kurtulmak için ne pahasına olursa olsun niyetiyle hareket etmeyeceklerini dile getiren Albayrak, güvenli madenciliği tesis etmenin, ulaşmak zorunda olduğumuz en önemli hedeflerden birisi olduğunu vurgulayarak artık yürek burkan kazalarla bu sektörün gündeme gelmesini kimsenin istemediğini ve bu kapsamda salonda bulunan üreticilere ayrı bir iş düştüğüne işaret etti.

İnsan odaklı, bilim odaklı yeni yaklaşımlarının en önemli ayağının teknoloji uygulamaları olduğuna değinen Berat Albayrak şu şekilde devam etti; “Madencilik sektörünün gelişmesi için çok önemli adımlar atıyoruz. Kömür madenlerimizde üretimi artıracak yeni yaklaşımı hayata geçirmek zorundayız. Verimlilik demek işçi çıkarmak değil. İstihdamı azaltmayacağız. Dünyada yer altı kömür madenciliği yapılan gelişmiş ülkelerdeki kişi başı randımana baktığımızda Türkiye'de rakam 1,5 ton seviyesinde. Dünyadaki gelişmiş ülkelerle aramızda 8 kat fark var. Bu çok önemli bir nokta.11 ton nere 1,5 ton nere... İşte bu teknolojik dönüşüm noktasında mekanize sisteme geçilmesi büyük elzem olarak karşımıza çıkıyor. Sektörün büyümesini dünya ile rekabet seviyesine ulaşmasını ancak bu şartlarla sağlayabiliriz. İthal kömürü de bu şekilde azaltabiliriz.“

“Kaçakla mücadele sektörümüzün önemli sorunlarından bir tanesi.” diyen Berat Albayrak, kaçak kömür madenciliği ile teknolojik uygulamalar ile mücadele edeceklerini söyleyerek “Bu alanda denetimleri arttırarak, her ay üç ayda bir denetim yaparak bu işi çok sıkı tutacağız. Türkiye’mizdeki madencilikle öne çıkmış şehirlerimizin valilerine de seslenmek istiyorum: Onların bu denetimlerin yerel makamlar olarak uygulamasını ve sahada etkin bir faaliyet icra etmesinin önemliliğini bir kez daha ifade etmek istiyorum. Her ay valiliklere, illerindeki ruhsatsız üretim yapan veya faaliyeti durdurulan sahalar ile ilgili hatırlatma ve gereğinin yapılması için yazı yazacağız. 'Eksikleri gideriyoruz' adı altında tamamen kömür çıkarmaya yönelik bu art niyetli yaklaşım ihtimaline son veriyoruz. MİGEM'in onay vermediği hiçbir kömür, bu sahalardan çıkarılamayacak.” şeklinde devam etti.

Bakan Albayrak’ın ardından Çalıştay aşağıdaki program kapsamında devam ediyor.

I. Oturum: Kömür Madenciliği İtibarı ve Algısı

Moderatör: Şeref Oğuz, Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü

Serhat Çeçen, Ic Enerji Yönetim Kurulu Başkanı

Mehmet Göçmen, Sabancı Holding Ceo

Yağız Eyüboğlu, Koç Enerji Grup Başkanı

II. Oturum: Kömür Üretiminde Teknoloji Kullanımı ve Güvenli Madencilik

Moderatör: Cengiz Kuzu, İtü Maden Fakültesi Dekanı

Murat Özyeğin, Fina Enerji

Ramazan Yön, Demirexport Ceo

İbrahim Hattat, Hattat Holding Yönetim Kurulu Üyesi

Arif Kurtel, İmbat Madencilik Yönetim Kururlu Başkanı

III. Oturum: Yeni Nesil Termik Santraller ve Dönüşüm

Moderatör: Özlem Doğaner, A Haber Ekonomi Müdürü

Nihat Özdemir, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Celal Koloğlu, Kolin Enerji Yönetim Kurulu Başkanı

Liu Hao, Gedi

Şahin Yıldıran, Ge Kömür Santralleri Satış Direktörü

IV. Oturum: Kömür Madenlerinde Yatırım, Teşvik Ve Finansman

Moderatör: Ali Çağatay, Bloomberg Tv

Karani Güleç, Fina Enerji Yönetim Kurulu Üyesi

Burak Altay, Odaş Enerji Ceo

Süleyman Türepken, Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı

Tarık Sönmez, Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı

V. Oturum: 2. Yerli Kömür Eylem Planı Çalıştayı Sonuç Bildirgesi

Fatih Dönmez Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

 
 
 
 
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.