Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Bakan Albayrak, Hayatımız Maden Çalıştayı’nda Önemli Açıklamalarda Bulundu
24-11-2017
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Antalya’da gerçekleştirilen ‘Hayatımız Maden Çalıştayı’nda gerçekleştirdiği konuşmada, madencilik sektörü özelinde önemli açıklamalarda bulundu.

Albayrak konuşmasında, madencilik Sektörünün 2023 yılı için ortaya koyduğu 15 milyar dolar ihracat hedefinin hayal olmadığını belirterek "Madencilik Sektörümüz 20-25 milyar dolar ihracat hedeflemeli" dedi. Türkiye'nin 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşmak için katma değerli ürün ihracatını gerçekleştirebileceği sistemi hayata geçirdiklerini belirten Albayrak, madencilik sektörüne katma değerli ürün üretimi için kurumsallaşma, profesyonelleşme ve yabancı sermaye ile iş birliği çağrısı yaptı. Albayrak, katma değerli ürün ihracatını hedeflemeyen, kurumsallaşmayan, profesyonelleşmeyen firmaların gelecekte madencilik sektöründe yer bulamayacağının da altını çizdi.

Madencilik konusunda en önem verilen konuların başında güvenlik geldiğini belirten Albayrak, ‘Maden Güvenlik Kurumu’nu hayata geçireceklerini söyledi. Albayrak, "Kurul, güvenli bir çalışma ortamının oluşturulması, meslek hastalığının önlenmesi gibi konularda gerekli uygulamaları hızla hayata geçirecek. Madenler barındırdığı tehlike büyüklüklerine göre sınıflara ayrıldı. Artık sınıflandırarak bir denetim modeli getiriyoruz. Her bir maden yılda en az bir kere denetlenecek. Bunları da risk grubuna göre üç kategoriye ayırdık. Risk barındıran madenler tespit edilecek ve gereken neyse uygulayacağız." dedi.

2017 yılında 5 bin 487 madenin denetlendiği bilgisini de aktaran Albayrak, "258 kömür madenine faaliyeti durdurma cezası verdik. Yıl sonuna kadar 6 bin maden işletmesini en az bir kez denetlemiş olacağız. 2018'de bu denetimler sıklaştırılacak. Habersiz ve anlık denetimlerle risk barındıran madenler tespit edilecek ve gereken yapılacak. İş ve işçi güvenliği konusunda kesinlikle sıfır tolerans uygulamamız lazım" ifadelerini kullandı.

Albayrak, "Madencilik sektörü ile yaptığımız toplantılarda en sık dile getirilen konuların başında bürokrasinin azaltılması talebi geliyordu. Eylül ayı sonu itibariyle bekleyen işlerin hepsini tamamladık. Madencilik faaliyetlerinin en hızlı şekilde ilerlemesi için E-Maden sürecini başlatacağız dedik ve başlattık. İnşallah 2018 yılında projenin tamamını devreye almış olacağız. Ayrıca birden fazla sahada görev yapabilecek teknik nezaretçilik sistemini terk ettik ve daimî nezaretçilik sistemine geçtik. Nisan ayında İstanbul’da sektöre verdiğimiz sözleri tek tek yerine getiriyoruz. Maden İhale Yönetmeliğini, ÇED istenmemesi konusunu bitirdik, orman bedellerinin tamamının yüzde 50 indirimini bitirdik. Orman ve Su İşleri Bakanımıza teşekkür etmemiz lazım. Gerçek yatırımcının önünü açacağız. Bu yıl bir milyon metre sondaj yaptık. Seneye iki, sonraki sene üç milyon sondaj hedefliyoruz. Özel sektörle birlikte 5-6 milyon metre sondaj yapmış olacağız. Böylece dünyanın bu alanda da en ileri ülkesi olacağız.” dedi.

Albayrak, yıl sonuna kadar en az bin 500 sahanın ihalesini daha bitireceklerini belirtirken sözlerine şöyle devam etti: "Üretimden işletmeye kadar madencilikle ilgili bütün süreçlerin ekonomiye kazandırılması, ülkemizin rekabet gücünün artmasında da büyük rol oynayacak. Uzun dönemli adımları büyük bir titizlikle atıyoruz. Günlük değil büyük ve uzun vadeli düşünüyoruz. Burada kamunun düzenleyici ve denetleyici rolü kadar özel sektöründe inisiyatif alması lazım. Türkiye'yi bir üst lige taşıyacağız diyorsak hepimize iş düşüyor. Ülkelerin gayri safi milli hasılalarından madencilik sektörünün aldığı paya baktığınızda; Çin yüzde 8,5, Avusturalya yüzde 6,5, ABD yüzde 5, Almanya yüzde 4, Kanada yüzde 4, Türkiye yüzde 1,3'ler seviyesinde. Türkiye'de maden çeşitliliğimiz dikkate aldığımızda potansiyelimizin çok altında olduğumuzu görüyoruz. Dünya genelinde çıkarılan 90 madenin 77 tanesi Türkiye'de çıkarılıyor. Bu madenlerde ne kadar rezerve sahip olduğunuz önemli değil. Önemli olan ne kadar katma değer ürettiğiniz. Türkiye hammadde satan değil, katma değerli ürünler üreten, son ürünü üreten söz sahibi olan bir ülke olmalı. Tüm çalışmalarımızı bu hedefe yönelik kurguladık."

Bugüne kadar yurtdışına hammadde olarak gönderdiğimiz madenlerin, işlenmiş ürün olarak çok daha pahalı bir şekilde Türkiye'ye döndüğü bir sistemin var olduğuna dikkati çeken Albayrak; "Birçok maden Türkiye'de işlenecek. Böylece Türkiye'de bulunan madenler zenginleştirilerek, ithal edilmesinin önüne geçilecek. Yeni yılda tesis kurma şartlı ihale sistemine geçeceğiz. Böylece AR-GE ve teknolojik bir modeli hayata geçirmiş olacağız. Madencilikte maden 1 katma değer üretiyorsa, nihai ürün 8 birim değer üretiyor. Madenine göre 30-40 katına çıkan bir sistem var. Madencilik sektörümüzde ihracat yapan çok firmamız var. Katma değerli ürün üretimi için teknolojiyi burada geliştirip, fabrikaları burada kurun. AR-GE ve Teknolojik yatırımlar için uluslararası iş birliklerine hazır olun." diye çağrıda bulundu.

"Türkiye dönüşüyor, dünya dönüşüyor, madencilik sektörümüz madencilik alanında dönüşümü doğru okuyarak sanayi ve üniversitelerle iş birlikleri kurarak sadece hammadde üretimi değil, değer üretmeyi hedefleyen madencilik yapısını hayata geçirmeli" şeklinde konuşan Albayrak, "Burada firmalarımızın dünya ile rekabet edebilmesi tek hedef değil, sürdürülebilir madencilik politikası için her türlü destek olacak, birlikte atmamız gereken adımlarda sizlerle iletişim halinde olacağız. Kazan-kazan modelini hayata geçireceğiz. Kamu kazanacak, özel sektör kazanacak, bunun sonucunda vatandaşımız kazanacak. Milli Enerji politikamızın amacı bu.”

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından Çalıştay sektörel sunumlarla devam ediyor.

 
 
 
 
 
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.