Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Madenciler, Çalıştay’da Bir Araya Gelecek “Hayatımız Maden” Mesajı Verecek
20-11-2017
 

Türkiye’nin ihracatta katma değerli sektörlerin başında gelen maden sektörü 4 yıllık aranın ardından aynı masanın etrafında toplandı ve güçlerini birleştirdi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya ve 5 Kasım 2017 tarihinde yapılan Genel Kurulda İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Aydın Dinçer, iki birliğin Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte İzmir’de birlikte basın toplantısı düzenledi.

İMİB Başkanı Aydın Dinçer ve EMİB Başkanı Mevlüt Kaya, Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER), İstanbul Maden İhracatçıları Birliği ve Ege Maden İhracatçıları Birliği Madencilik sektörünün geleceği için ortak yol haritası belirleyecekleri mesajını verdiler. İMİB Başkanı Dinçer, “Madencilik sektörü için amasız, egosuz, fakatsız çalışmak zorundayız” derken, EMİB Başkanı Kaya, “Madencilik sektörünün geleceği için arabayı kimin sürdüğünün önemi yok. Ben madencilik sektörü için arabanın muavini olmaya razıyım” dedi.

Madencilik Sektörü 35 Yılda Harikalar Yarattı

Madencilik sektörünü, “35 yılda harikalar yaratan bir sektör” olarak tanımlayan Kaya, “Bugünde bunu başardık. Bu tabloda fotoğraf vermenin mutluluğunu ve gurunu yaşıyoruz. Beni öteleyen bizi önceleyen bir anlayışı yönetimimizle gerçekleştirdik. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği ile bir ilki başlattık. İMİB, en köklü, en büyük birliğimiz. Büyüklüğüyle İMİB önemli bir konumda. Ortak paydamız ülke. İMİB’le daha çok güçlendik” şeklinde konuştu.

“Son 3,5 sene içerisinde sektörde şunu gözlemledik. Soyut değil somut verilerle gittiğimizde başarıyor ve olumlu sonuçlar alıyoruz” diye konuşan Kaya sözlerini şöyle sürdürdü; “Biz üretici ihracatçı birlikleriyiz. Birlik üyelerimizin yüzde 96’sı üretici ihracatçı. Sektörün üretimine, sorunlarına tümüne bizi ilgilendirmez diyemeyiz. Sektörde beraber hareket etmemiz gerekiyor. Sahada gereken katkıyı koyamazsak ihracat yapma şansımız olmaz. Mal olmazsa neyi satacağız. Bu kapsamda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı’mızdan pozitif bir ayrımcılık görüyoruz. Sahadan götürdüğümüz sorunların çözümünde hızla yol kat ediyoruz.”

Dinçer; “Madencilik Sektörü İçin Bir Olacağız”

Son 4 yıldır madencilik sektörünün bir araya gelemediğini, sektör kurulu toplantılarını dahi yapamaz konuma geldiğini hatırlatan Dinçer ise; “Sektörümüzün süratle tüm birliklerimizin bir araya gelmesi gerekiyor. Tüm derneklerimizin birbiri ile çatışmadan aynı masa oturabilecek sektörümüzün sorunlarını konuşacak durumda olması gerekiyor. Bu sektörümüzün için önemli bir durumdur. 5 Kasım’dan sonra EMİB ile bir araya geldik. EMİB, TÜMMER, Türkiye Madenciler Derneği, Ege Madenciler Derneği ve madencilikle ilgili diğer kurum ve derneklerle birlikte hareket etmeye başladık” dedi.

İzmir Marble Fuarı’nı Destekliyoruz

İzmir Marble Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın dünyanın en önemli fuarlarından biri olarak tanımlayan İMİB Başkanı Dinçer şöyle devam etti: “İzmir Marble Fuarı’nı canı gönülden destekliyoruz. Marble Danışma Kurulu Toplantısına bizzat katıldım. 1100 firmamız buraya katılıyor. İMİB’te bu yıl fuara EMİB, TÜMMER, Maden İşleri Genel Müdürlüğü ile birlikte aynı stantta katılacak.”

10 Aylık Maden İhracatı 3,9 Milyar Dolar Oldu

Madencilik sektörünün ihracat performansı hakkında da bilgi veren Dinçer, 2017 yılının Ocak – Ekim döneminde Türkiye’nin maden ihracatının 3 milyar 900 milyon dolar civarında olduğunu, 2016 yılının aynı dönemine göre madencilik ihracatının yüzde 27,3 artış gösterdiğini ifade etti. Dinçer, 2017 yılında doğal taş ihracatının ise yüzde 13’lük artışla 1 milyar 700 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Hayatımız maden

Madencilik sektörünün 24-26 Kasım 2017 tarihlerinde Antalya’da Madencilik Çalıştayı’nda bir araya geleceği bilgisini veren Dinçer, “Madencilik sektörün çözülmesi gereken problemleri var. 2023 yılı için 15 milyar dolar ihracat hedefimiz var. Bunları yakalamak için ruhsat ve izinlerin kısa zamanda çözülmesi gerekir. Yeni ürünleri elde edebilmemiz ve AR-GE çalışması yapabilmemiz için devletten proaktif rol almalarını, izinlerimizin çok daha hızlı çıkması için yapılması gerekenleri yapılmasını talep edeceğiz. Madencilik Çalıştayı’nın konusunu “Hayatımız Maden” olarak belirledik. Televizyonumuzda da, telefonumuzda da maden ürünü var. Diş macununda bile yediğimiz ekmekte bile maden var. Hayatımız maden. Madene olumsuz bakan kesime bunu anlatabilmeliyiz. Biz demeliyiz ki madenleri çıkarmak yeni teknolojinin geliştiği bu çağda madene karşı çıkmak gibi bir durum söz konusu olamaz madenleri çıkarmak zorundayız. Çıkaracağız. Milli maden politikası çok doğru yaklaşımlar. Türkiye’nin geleceği madenlerde…” diye sözlerini tamamladı.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer, madencilik sektörüne verdikleri büyük destekler nedeniyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Müsteşar Yardımcısı Abdülkerim Yörükoğlu, Maden İşleri Genel Müdürü Mithat Cansız, Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Sever ve Daire Başkanı Mümin Aydın’a madencilik sektörü adına teşekkür etti.

 
Anahtar Kelimeler : Ege Maden İhracatçıları Birliği,  İstanbul Maden İhracatçıları Birliği  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Sektörün Sorunları, Denizli Madencilik Çalıştayı’nda Görüşüldü
Türkiye ekonomisine yaklaşık 5 milyar dolarlık ihracat katkısı yapan madencilik sektörü yüksek potansiyeline rağmen 2015 yılında kan kaybı yaşıyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri ise sektörün sürdürülebilirliğini…
Egebirlik’ten Mart Ayında 65 milyon 167 Dolar Maden İhracatı
Türkiye ihracatında miktar bazında ihracat artışına rağmen dolar/euro paritesindeki düşük seyir ihracatı değer bazında düşürüyor. Söz konusu düşüş Ege bölgesinde de net olarak izleniyor. …
Kahyaoğlu Mermer ve Doğal Taş Sektörü Hakkında Açıklamalarda Bulundu
İtalya’nın Verona şehrinde düzenlenen Uluslararası Marmomacc Taş, Tasarım ve Teknoloji Fuarı’na İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından katılım sağlanırken İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu fuarda,…
İMİB Madencileri Unutmadı
Ülke ekonomisinde önemli yer tutan madencilik sektörünün baş kahramanları unutulmadı. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Türkiye Madenciler Derneği (TMD) 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü…
MSBK Birliği Genel Kurulu Yapıldı
Madencilik Sektörü Başkanlar Konseyi (MSBK) Birliğinin 12. Olağan Genel Kurulu 19 Nisan 2013 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Birlik yönetimi tarafından dergimize gönderilen açıklamaya göre yeni…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.