Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Ulusal Madenlerde Rezerv ve Kaynak Raporlama Komisyonu (UMREK) Çalıştay Notları Kitapçığı Yayınlandı
01-11-2017
 
Bu Bir  Haberidir

UMREK, 7 Eylül 2016 tarih ve 29824 numaralı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren, 6745 Sayılı, “Yatırımların Proje Desteklenmesi ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair” Torba Kanununun 38. Maddesi ile ve 3213 Sayılı Maden Kanunu’na Ek.14 Maddenin eklenmesine dayanmaktadır.

Maden sahalarında yapılan arama ve işletme faaliyetlerinin uluslararası standartlara uygun raporlanması ve bunların doğru, güvenilir ve şeffaf olmasını sağlamak amacı ile kısa adı UMREK olan “Ulusal Madenlerde Rezerv ve Kaynak Raporlama Komisyonu” kurulacaktır.

Uluslararası emtia ticaretinin artması ve küreselleşme sonucu madencilik yatırımları da daha fazla uluslararası yatırımların konusu oldu. Bu nedenle, dünyada maden yatırımı ile ilgili tüm taraflarca kabul görecek bir arama/kaynak/rezerv standartlaşması zorunluluğu doğdu. Birbirinden çok az farklılıklar içeren standartlar (JORC, PERC, NI43-101 vb.) böyle oluşurken ve bunlar da CRIRSCO adlı bir organizasyon altında toplandı.

UMREK’in amacı, Türkiye’yi bu standartlara kavuşturmaktır.

UMREK ile maden arama, araştırma ve üretimi esnasında elde edilen verilerin, uluslararası standartlara uygun akredite laboratuvarlarda analiz ve testleri yapılan numunelerin yetkin elemanlar (QP/CP) tarafından raporlanması sağlanacaktır. Raporların açık, şeffaf ve güvenilir olması ile serbest piyasa koşullarında mühendisler, planlamacılar, madenciler, yatırımcılar ve finans kuruluşları arasında görüş birliği sağlanmış olması amaçlanmaktadır.

UMREK sistemi ile;

  • Maden arama ve üretim faaliyetleri sonucu elde edilen verilerin güvenilirliği ve madenciliğin gelişmesi sağlanacaktır. 
  • Yatırımcılar için maden yatırımlarındaki riskler azaltılmış olacaktır. 
  • Doğal kaynaklarının değerlendirilmesi, yönetilmesi, arama ve işletilmesinde sağlıklı planlama yapılacaktır.
  • Madencilik sektöründe doğru ve güvenilir raporlama ortamı sağlanmış olacaktır.
  • Madencilik sektöründe çalışan teknik personelin niteliklerinin sınıflandırılması, eğitim ve gelişimi sağlanacaktır.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından konunun tüm paydaşlarının bilgilendirilmesi ve dünya standartlarında sistem kurulmasını sağlamak üzere, konusunda uzman yerli ve yabancı kişilerin, sektör temsilcilerinin katılımı ile 26-27 Ocak 2017 tarihlerinde Ankara’da bir UMREK Çalıştayı düzenlendi.

Çalıştay sunumları, tüm tarafların görüşlerini sektöre aktarmasını sağlayacak şekilde düzenlenirken UMREK için düzenlenen internet sitesinde sunumların metinleri bulunmaktadır. Ancak sunum slaytlarının, konuşmacıların sözlü ifadelerini ve detayları tam olarak yansıtmadığı düşünülmektedir. Bu nedenle, sunumlar esnasında tutulan notlar düzenlenirken sunum metinleri ile beraber, konuşmacıların onayı ile bu yayın hazırlandı.

Maden Yüksek Mühendisi Halim Demirkan tarafından hazırlanan bu derleme, ülkemizin yer altı kaynaklarının değerlendirilmesinde bir çığır açacak olan UMREK çalışmaları hakkında madencilik kamuoyunu bilgilendirmek amacı ile ‘Madencilik Türkiye Dergisi’nin eki olarak sektöre sunulmuştur. 

Kitapçığın dijital versiyonuna da buradan ulaşabilirsiniz.

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Halim Demirkan,  Resmi Gazete,  umrek  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Eti Maden, TPAO ve Botaş’ın Arasında Bulunduğu Birçok Şirket Varlık Fonuna Devredildi
Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ, Türkiye Petrolleri AO, sermayelerinde bulunan Hazineye ait hisselerin tamamı ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün…
Yerli Kömür Kullanan Elektrik Santrallerine Alım Garantisi Geldi
9.8.2016 (Bugün) tarih ve 29796 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren, 2016/9096 Sayılı “Yerli Kömür Yakıtlı Elektrik Üretim Santrallarını İşleten Özel Şirketlerden Elektrik Enerjisi…
Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği Resmi Gazete’de Yayınlandı
Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği, 19.09.2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Yer altı ve yer üstü maden işyerlerinde çalışanların sağlık ve güvenliğinin korunması…
Madencilik Faaliyetleri ile Bozulan Arazilerin Doğaya Yeniden Kazandırılması Yönetmeliğinde Değişiklik
Madencilik Faaliyetleri ile Bozulan Arazilerin Doğaya Yeniden Kazandırılması Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 28 Eylül 2012 CUMA Resmî Gazete Sayı : 28425   YÖNETMELİK Çevre ve Şehircilik…
Zeytin Kanunu Uygulama Yönetmeliğinde Pozitif Düzenleme
Özellikle madencilik alanında çeşitli tartışmaların odağında bulunan ve kısaca Zeytin Kanunu olarak adlandırılan 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun’un uygulama yönetmeliğinde…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.