Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Cerattepe’de 1,5 Milyar Liralık İthalatın Önüne Geçilecek
14-09-2017
 
Bu Bir  Haberidir

Eti Bakır AŞ, uzun süre gündemi meşgul eden Cerattepe Bakır Madeni’ni basın mensuplarına açtı. İki ay sonra üretime başlaması hedeflenen madenle ilgili soruları cevaplandıran şirketin Genel Koordinatörü Ünsal Arkadaş, eleştirilere neden olan tüm konulara açıklık getirdi. Madende tüm kuralların harfiyen uygulandığını belirten Arkadaş, maden sahasının daraltılmasını istediklerini ve böylece ruhsattaki 4.406 hektarlık alanın 2.000 hektarından vazgeçtiklerini söyledi. Arkadaş “Vazgeçtiğimiz 2 bin hektarlık alanda yerleşim yerleri, su kaynakları ve turizm alanları yer alıyor. Ben de Artvinliyim ve burayı herkes kadar düşünürüm. Ülkemi de düşünürüm. Enerji Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğüne geçen yıl resmi başvurumuzu yaptık. Kendi isteğimizle vazgeçtiğimiz 2 bin hektarlık alanda bırakın maden çıkarmayı arama bile yapmayacağız. 4.406 hektarlık alanın sadece 15 hektarında, kapalı alanda madencilik yapılıyor” dedi.

Cerattepe’de altın çıkarma projeleri bulunmadığını ifade eden Arkadaş “Bakır madenini çıkarma ve taşıma dışında Cerattepe’de başka tesis olmayacak. Zenginleştirme işlemi yapılmayacağı için siyanür havuzu da kurulmayacak. Maden çıkarıldıktan sonra Samsun’a taşınacak ve orada bulunan tesislerimizde işlenecektir. Olmayan siyanür havuzunun Artvin’e zarar vermesi mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Madenin 14 yıl işletileceğini anlatan Arkadaş, yıllık 500.000 tonluk maden işleyecekleri bilgisini verdi. Arkadaş “Bu madenden toplam 20.000 tonluk saf bakır elde edilecek. Türkiye’nin yıllık bakır tüketimi 450.000 ton. Üretimi ise 100.000 ton. Her yıl 4 milyar dolarlık bakır ithal ediyoruz. Bizim madenimizden 14 yılda çıkacak bakırın ekonomik değeri, bugünkü fiyatıyla 1,5 milyar dolar. En azından 1,5 milyar dolarlık bir ithalatın önünü kesmiş olacağız” dedi.

Cerattepe’de 50 bin ağaç kesileceği ve dünyanın 100 büyük ormanından birisinin bitirileceği iddialarının gerçeği yansıtmadığına vurgu yapan Arkadaş “Sadece 3.500 ağaç kesilecek. İnşaat sahası üzerindeki yüzey toprağı sıyrılacak ve depolanacak. Madenin faaliyetinin sona ermesinin ardından bu toprak geri serilecek ve bölge ağaçlandırılacaktır. 3.500 ağacın en az 10 katını bölgeye dikeceğiz. İddialar gerçeği bilmemekten ve Artvin’i koruma içgüdüsünden kaynaklanıyor” diye konuştu. Madene karşı çıkışın hiçbir temele dayanmadığını anlatan Arkadaş, "Sizin de gördüğünüz gibi maden ve su kaynakları ayrı dağlarda. Çalışma, yüzey suyuna hiçbir zarar vermiyor. Herkesin içi rahat olsun" dedi. Binlerce kamyonun ormanda maden taşıyarak faunaya zarar vereceği iddialarına da cevap veren Arkadaş, "Kamyonlar otoyolda nasıl bir tünele giriyorsanız öyle bir tünelden yeraltına inecek. Oradan aldıkları madeni tünelin girişindeki teleferiğe taşıyacak" ifadelerini kullandı.

 

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Artvin,  Cerattepe,  Eti Bakır  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Cerattepe’nin "ÇED Olumlu Raporu İptal Edilsin" Talebi Mahkemece Reddedildi
Artvin Cerattepe’de bulunan, ruhsat hukuku Özaltın İnşaat’a ait olan ve üretim faaliyetini Cengiz Grubu’nun yürüteceği maden projesinin daha önce alınan 'ÇED Olumlu kararının iptali için…
Mahkeme, Cerattepe İçin Yapılan İtirazı Reddetti
Yaklaşık bir yıl önce Özaltın Holding tarafından ihale ile işletme hakları alınan Cerattepe maden sahasının ruhsatının iptali için açılan dava mahkeme tarafından reddedildi.  Ülkemizdeki önemli maden…
Cerattepe İhalesini Özaltın Holding Kazandı
Artvin - Cerattepe Bakır - Altın Yatağı için, 17 Şubat 2012 tarihinde Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen ihaleyi 97 milyon 638 bin TL teklif veren Özaltın Holding kazandı. Özaltın’a…
Cerattepe Yeniden İhaleye Çıkıyor

Sektörde Cerattepe Yatağı olarak bilinen Artvin - Kafkasör - Cerattepe Bakır Yatağı, yapılacak ihale ile işletmeye açılıyor. 3213 Sayılı Maden Kanunu’nun hükümleri uyarınca…

 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.