Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Çayırhan-I Saha Kaynak ve Rezerv Raporu ile Fizibilite ve İşletme Projesi, ARDEF-RPM İş Ortaklığı ile Yürütülecek
30-01-2017
 

ARDEF, Türkiye Madencilik Sektörüne hizmet vermek üzere çıktığı yola, duraksamadan devam ediyor. 

Madencilik sektörüne 20 yılı aşkın tecrübesiyle hizmet sunan ARDEF Maden Makine Enerji ve Ticaret AŞ; 2015 yılı Ağustos ayında çözüm ortaklığı tabanında beraber çalışmaya başladığı RungePincockMinarco şirketi ile çalışmalarını sürdürüyor.

Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürlüğünün 15 Kasım 2016 tarihinde 2016/355336 ihale kayıt numarası ile ihaleye çıktığı Çayırhan-I Saha Kaynak ve Rezerv Raporu ile Fizibilite ve İşletme Projesi Hazırlanması Danışmanlık Hizmet Alımı işi İhalesini ARDEF Maden Makine Enerji ve Ticaret AŞ-RungePincockMinarco Limited iş ortaklığı uhdesinde sonuçlanmıştı.

23 Aralık 2016 tarihinde iş ortaklığı ve EÜAŞ Genel Müdürlüğü taraflarınca sözleşmesi imzalanan danışmanlık hizmet alımı işi, yine 2016 yılında EÜAŞ tarafından ihale edilen ve RungePincockMinarco uhdesinde kalan Çayırhan-B Termik Santrali ve Yeraltı Kömür İşletmesi Entegre Projesi Ön Fizibilite Raporu Hazırlanması Danışmanlık Hizmet Alımı ve SURPAC Yazılımı Temel Eğitimi ve Uygulamalı Proje Eğitimi işleri gibi ARDEF Maden Makine Enerji ve Ticaret AŞ-RungePincockMinarco Limited iş ortaklığı bünyesinde ki yetkin kişiler tarafından gerçekleştirilecek.

Bu Danışmanlık Hizmeti iki bölümden oluşmaktadır. Bunlar; Kaynak Raporu Hazırlanması ve Rezerv Raporu ve Yeraltı İşletme Projesinin Hazırlanmasıdır. 

IR:2821 (S.no:23405) Ruhsat nolu Ankara-Beypazarı-Çayırhan kömür havzasında yer alan Çayırhan-I sahası kapsamındaki;

  • E,H Sektörü
  • G,D,I Sektörü
  • Alt Damar
  • Fleksür Güneyi Sektörü kömür rezervlerinin 2020 sonrası için ayrı ayrı değerlendirilmesi, ”Kaynak Raporu” ve Rezerv Raporu hazırlanarak, Çayırhan Termik Santrali 1-2-3-4 ünitelerinin tasarım değerlerine uygun özellikte 4.500.000 ton/yıl kömür üretimi sağlayacak bir “Yeraltı İşletme Projesi”nin hazırlanmasıdır.

Kaynak Raporu Hazırlanması

Bu bölümde, bu sektörlere ait sondaj verileri kullanılarak, madencilik yazılım programları yardımı ile Jeolojik Blok Model hazırlanacak, blok modelleme yapılacak ve sondajların her bir dilim içine düşen kısımları içindeki analiz verileri kullanılarak blokların ortalama değerleri (kalınlık, kül, nem, alt ısı değer, yanar kükürt ve toplam kükürt değişkenleri) belirlenecek.

Rezerv Raporu ve Yeraltı İşletme Projesinin Hazırlanması 

Kaynak raporunda belirlenen linyit kaynağı, işletme rezervine dönüştürülecek. Bu kapsamda, öncelikle “Yer Altı İşletme Projesi” hazırlanacak, termik santralin 1-2-3-4 ünitelerinin tasarım değerlerine uygun özellikte ve miktarda kömürü sağlayacak şekilde üretim ölçeği belirlenecek, bu üretim ölçeğini sağlayacak mekanize kazı için mevcut sektörlerdeki sistem de incelenerek, yeni üretime açılacak sektörlerde gerekli mekanize-teçhizat boyutlandırılması yapılarak fizibilitesi hazırlanacak, hali hazırda kullanılan ekipmanların kullanılabilirliği rapor edilecek. 

 
Anahtar Kelimeler : Ardef,  Çayırhan,  RungePincockMinarco  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Çayırhan'da En Düşük Teklif Kolin-Kalyon-Çelikler Grup’tan Geldi
Elektrik Üretim AŞ'nin (EÜAŞ) Çayırhan'da bulunan enerji üretim ve kömür rezerv alanlarının özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde en düşük teklifi megavatsaat başına 60,4…
Çayırhan İşletme İhalesine 4 Teklif Geldi
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın tarafından açılan, Ankara’nın Nallıhan ilçesi, Çayırhan Mevkiinde bulunan Elektrik Üretim AŞ’ye ait Çayırhan Enerji Üretim Alanı ile Kömür…
ÖİB, Çayırhan Özelleştirmesi İhalesine Başvuru Süresini Uzattı
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı(ÖİB) Çayırhan'da bulunan Elektrik Üretim AŞ'ye ait Kömür Rezerv Alanı ile Enerji Üretim Alanının özelleştirilmesi amacıyla açılan ihalede süreyi uzattı.…
SUMMA, ARDEF-RPM ile Nijer’de Altın Arayacak
Madencilik sektörünü en yakın tanıyan şirketlerden birisi olan ARDEF, iş ortağı RPM ile birlikte, Afrika’da da faaliyetleri bulunan Türk şirketi SUMMA’ya danışmanlık hizmeti vereceğini açıkladı. Verilecek…
Kömür Madeninde Yangın Çıktı: 13 Madenci Dumandan Zehirlendi
Ankara'nın Nallıhan ilçesi Çayırhan beldesindeki özel bir şirkete ait kömür madeninde gece saatlerinde meydana gelen yangında 13 madenci dumandan zehirlendi. Yangının tavan desteklerini tutturmak için kullanılan…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.