Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

2023’e Kadar Milyonlarca Metre Sondaj Yapılması Planlanıyor
11-11-2016
 
Bu Bir  Haberidir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul’da ilki düzenlenen 'Kömür Eylem Planı Çalıştayı'na katılırken yaptığı açılış konuşmasında sektör hakkında önemli bilgiler verdi. Çalıştayda Albayrak'ın yanı sıra kamu ve özel sektörün önde gelenleri, bakanlık bürokratları da yer aldı. Albayrak, Türkiye’nin kurulu elektrik enerjisi üretim kapasitesinin 30 bin MW’dan, 80 bin MW’a çıkarılarak 50 bin MW’lık bir artış sağlandığını ve 75 milyar dolarlık yatırım alındığını belirtirken yeni dönemde de aynı performansın azimle devam ettirileceğinin altını çizdi.

Kömürden elde edilen enerjinin yüzde 12’den yüzde 16 seviyelerine çıkarıldığını belirten Albayrak, Kömür kullanımına tepki gösterilmesine karşı gelişmiş ülkelerinde kömür kaynaklarını kullandığını vurguladı. Albayrak sözlerini şöyle sürdürdü: ”ABD yüzde 45, İngiltere yüzde 39 kömür enerjisi kullanıyor elektrik üretiminde. Kimse kusura bakmasın biz bu kaynağımızı kullanacağız. Bugün 10 binlerde olan kurulu güç kapasitesi şu rezervlerle ki, yeni bulacaklarımızı bir kenara koyuyorum; önümüzdeki dönem çok daha verimli rezervleri yine yapılacak sondajlar neticesinde keşfedeceğiz. Bu çerçevede bakıldığında kimin ne dediği pek fazla önemli değil.”

Türkiye’de MTA’nın önemli bir görevi olduğunu ifade eden Bakan Albayrak; “Yeni dönemde MTA başka bir rol oynayacak. Sadece kömür alanında değil tüm madenler üzerine çalışacak. Çok önemli kararlar aldık. Ne kadar çok ararsanız o kadar çok bulursunuz. MTA 2002’de 30 bin metrelerde sondaj yaparken biz bunu 300 binlere çıkardık. 2017 yılı için hedefimizi 1 milyon metre olarak belirledik. Artık bu hedefleri de yükseltmek zorundayız. Önümüzde ki yıllarda MTA sondajlara devam edecek. Kamu ve özel sektörün ortak çabasıyla yılda toplam 3-4 milyon metre sondaj yapılmasını hedefliyoruz. 2023’e kadar tüm Türkiye’nin sondaj haritasını tamamlamalıyız. Taşı toprağı altın dediğimiz ülkenin toprağında gerçekten neler var bilmemiz lazım. Ancak bu şekilde yerel kaynaklarımızı verimli şekilde kullanabiliriz.” dedi.

Konuşmasında kurulması planlanan karot bankasının önemine de değinen Albayrak, “Sektörün daha olgun yere basması için daha kaliteli iş üretebilmesi için karot bankası ile ilgili çok önemli adımlar attık. Sadece Türkiye'deki özel süreçte değil bölgesinde dünyada farklı yerlerde aramacılık çerçevesinde çok önemli adımlar attık. MTA daha hızlı netice alabilecek şekilde projelerini ne kadar hızlı hareket edebiliriz şeklinde bakacak. Buradan 3 kesime çok net mesaj vermek istiyorum. Başta akademisyenlere çok önemli görevler düşüyor. Buradan sesleniyorum. Türkiye'de sektörün daha da gelişmesi için katkılarının dünden daha fazla olmasını bekliyoruz. Finans sektörüne baktığımızda da doğru modelleri oluşturmaya çalışıyoruz. Sektörün büyümesi için daha fazla inanmalarını ve daha fazla destek olmalarını bekliyoruz. Ve Özel Sektörümüz... Hakikaten bugüne kadar katkınız çok büyük ama bundan sonraki süreçte de cesur ve dirayetli olarak yatırımlarımızı durdurmadan son sürat devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

 

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı,  Berat Albayrak,  Kömür  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Bakan Albayrak: “Enerjiyi Riske Atma Lüksümüz Yok”
T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda yaptığı konuşmada, “Bizim enerjiyi riske atma lüksümüz yok” dedi. Bakan Albayrak, enerji…
Bakan Albayrak Kömür Sektörü Temsilcileriyle Buluştu
T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, enerjide hükümetin öncelikleri arasında bulunan kömür sektöründeki işletmecilerle bir araya gelerek sorunlar ve çözüm önerilerini değerlendirdi.…
Ermenek Faciasının Nedeni Belli Oldu
28 Ekim tarihinde Karaman'ın Ermenek ilçesinde özel bir şirkete ait kömür madeninde meydana gelen su basması olayında, yer altında mahsur kalan madencilere 3 Kasım tarihi saat 18:00 itibarıyla halen ulaşılamazken yaşanan…
Karaman’da Umutlar Azalıyor
28 Ekim günü öğle saatlerinde Karaman’ın Ermenek ilçesi Güneyyurt beldesinde faaliyet gösteren özel bir şirkete ait yer altı kömür madeninde meydana gelen su basması olayında, yer altında mahsur…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.