Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Alacer Gold, Gediktepe Projesi Raporunu Yayımladı
17-09-2016
 
Bu Bir  Haberidir

İştiraki Anagold Madencilik ile ülkemizde maden arama ve üretim çalışmaları yürüten Alacer Gold, yüzde 50’sine sahip olduğu Gediktepe Projesi’nde ortaya konulan ön çalışma sonuçları hakkında bilgiler verdi. Balıkesir’de bulunan polimetal projesinde altın, gümüş, bakır ve çinko kaynağı bulunduğu ve sülfitli cevherlerin işlem görmesi için aşamalı bir flotasyon sistemi kullanılacağı açıklandı. Açık işletme olarak planlanan projede ilk olarak oksit cevherinin üretileceği ve elde edilen gelirin tesis geliştirmelerinin tamamlanmasında ve sülfitli cevherin üretiminde kullanılacağı belirtildi.

Gediktepe Projesi ile ilgili yayımlanan raporda önce çıkan bilgiler ise şu şekilde oldu.

 

  • Maden ömrünün yıllık 1,8 milyon ons altın eşdeğeri üretim ile 12 yıldan fazla olacağı tahmin edilirken madenden 400 bin ons altın, 8 milyon ons gümüş, 315 milyon pound bakır ve 780 milyon pound çinko üretilmesi bekleniyor.
  • Madende üretim safhasına geçilene kadar yapılacak harcama miktarının 120 milyon dolar olması beklenirken sülfitli cevher flotasyon tesisi ve gerekli altyapıların kurulumu için ek 126 milyon dolara daha ihtiyaç duyulacağı tahmin ediliyor.
  • Oksitli cevher üretiminde kullanılacak yığın liçi tesislerinde 3 yıldan uzun süre boyunca günde 3 bin ton cevher üretimi yapılacağı tahmin edilirken maden ömrü boyunca 250 bin ons altın ve 3,6 milyon ons gümüş üretileceği belirtiliyor. Oksitli rezerv miktarının muhtemel ve görünür kategorilerinde toplamda ortalama 2,95 g/t altın ve 77,7 g/t gümüş tenörlü 3,2 milyon ton, kaynak miktarının ise ölçülmüş ve gösterilmiş kategorilerinde ortalama 2,60 g/t altın, 69,0 g/t gümüş tenörlü 3,8 milyon ton olduğu ifade edildi. 
  • Sülfitli cevher tesisinde 10 yıldan fazla süre boyunca günde 6,500 ton üretim yapılması bekleniyor. Maden ömrü boyunca 315 milyon pound bakır, 780 milyon pound çinko, 150 bin ons altın ve 4,6 milyon ons gümüş üretileceği tahmin ediliyor. Projedeki Sülfitli rezerv miktarı muhtemel ve görünür kategorilerinde toplamda ortalama yüzde 0,99 bakır, yüzde 2,35 çinko, 0,93 g/t altın ve 35,3 g/t gümüş tenörlü 21,7 milyon ton, kaynak miktarı ise ölçülmüş ve gösterilmiş kategorisinde ortalama yüzde 0,9 bakır, yüzde 1,93 çinko, 0,77 g/t altın ve 29,5 g/t gümüş tenörlü 32,2 milyon ton olarak belirtildi.

 

Alacer CEO’su Rod Antal; “Gediktepe projesinde bir dönüm noktasına geldiğimizi belirtmekten büyük heyecan duyuyoruz. Yapılan ön çalışmalar Gediktepe Projesi’nin teknik ve ekonomik açıdan sürdürülebilir olduğunu ve aynı zamanda projenin maden yatırımlarımız içerisinde değerli bir yeri olacağını bize gösterdi. Sadece 4 yıllık süreç içerisinde projede arama çalışmalarından elde edilen sonuçlar ve projenin ön çalışma safhasına ulaşmasında ortağımız ve onlarla birlikte çalışan ekibimizin büyük payı var. Bu başarı bizim arama çalışmalarından değer elde etme yeteneğimizi göstermesinin yanında Türkiye’nin yer altı zenginliklerinin de bir kanıtı olarak görülebilir.  Gediktepe Projesinde temel mühendislik ve teknik çalışmaların tamamlanacağı detaylı bir çalışma evresine geçildi. Bu çalışmalar süresince gerekli izinler ve maden sahasında yapılacak hazırlıklar üzerine çalışılırken, Projede yapılacak çalışmalar ile ilgili seçeneklerimizi değerlendireceğiz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Alacer,  Gediktepe,  Anagold  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Alacer, Çöpler Bölgesindeki Yeni Keşiflerini Duyurdu
Alacer Gold, Yakuplu Güneydoğu, Yakuplu Doğu, Yakuplu Kuzey ve Bayramdere’yi de içeren Çöpler bölgesindeki arama faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen sondaj çalışmalarının sonuçlarını…
Eldorado, Alacer ve First Quantum 3Ç Üretim Rakamları Açıklandı
Ülkemizde metalik ve değerli maden üretimi yapan yabancı şirketlerin 2013 yılı üçüncü çeyrek üretim rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre; Eldorado Gold, ülkemizdeki…
Çalık Grubu, İliç’te % 20 Paya Sahip Oldu

Çalık Holding iştiraki Lidya Madencilik, ülkemizin en büyük altın madenlerinden birisi olan Çöpler Altın Madeni’ni işleten Anagold Madencilik Şirketi’nde ki hisse oranını…

Alacer Gold’dan Çöpler’de Yeni Sonuçlar

Alacer Gold, hali hazırda işletilen Erzincan - İliç - Çöpler Altın Madeni’nin rezervinin genişletilmesi amacı ile yürütülen sondaj programına ait analiz sonuçlarını…

Alacer, İkinci Çeyrek Raporunu Açıkladı

Alacer Gold Corp., 2011 yılı ikinci çeyrek raporunu yayınladı.Şirket raporda, ikinci çeyrekte hiç bir kayıp ya da duraklama olmadan faaliyetlerini sürdürdüğünü, üretimde…

 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.