Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Pınargözü’nden Yüksek Tenörlü Keşif Haberi Geldi
08-09-2016
 
Bu Bir  Haberidir

Pasinex Resources, Pınargözü çinko madeninde 2016 yılının Mart ve Mayıs ayları içerisinde yapılan yer altı sondajlarından 32’sinin sonuçları hakkında bilgi paylaştı. Özellikle PPU16-030 isimli kuyu 34 metre boyunca ortalama yüzde 35 çinko tenörlü bir tabakayı kesmesi ile öne çıkıyor. Bazı sondaj kuyularında kesilen saf sfalerit (Çinko Sülfit) mineralizasyonu ise bonanza zonu olarak nitelendiriliyor.

690 m derinlikte gerçekleştirilen çalışmalarda araştırma bölgesini genişletmek için dikey ve yatay yönlü sondajlar yapıldı. Yapılan 32 sondajdan 14 tanesinde doğrudan cevher nakli (DSO) programı için gerekli standartların üstünde mineralizasyona rastlandı. Burada bahsedilen standart 3 metre boyunca ortalama yüzde 25 çinko tenörü olarak açıklanırken sadece 6 sondaj kuyusunda ise hiçbir mineralizasyona rastlanmadığı belirtildi.

Elde edilen bazı önemli veriler ise şu şekilde oldu;

tablo

*Çinko mineralizasyonu ağırlıklı olarak sülfit olmayan smitsonit ve sülfit olan sfalerit minerallerinin bir karışımı olarak bulunuyor.

Pasinex CEO’su Steve Williams konuyla ilgili olarak, “Bu heyecan verici keşif Pasinex için bütün planları değiştiren bir gelişme. Madende yüksek tenörlü çinko mineralizasyonunu tespit etmiş durumdayız. Sığ derinlikteki birincil karma çinko zonundan yüksek tenörlü çinko mineralizasyonunun bulunduğu derinlikleri tespit etmiş durumdayız. Yaptığımız diğer sondaj çalışmalarının sonuçlarını heyecanla bekliyoruz. Bu süreçte de yeni keşfimizi derinlemesine araştırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Pasinex Ülke Direktörü Soner Koldaş ise Madencilik Türkiye dergisine verdiği bilgilerde şu ifadeleri kullandı; “Pınargözü operasyonumuzdaki son sondajlarımızdan elde ettiğimiz sonuçlar bizleri oldukça memnun etmiş bulunmaktadır. Tüm ekibimizi bu başarıdan dolayı kutluyorum. Pasinex Resources Türkiye olarak son 2 yıl içinde Türkiye’nin en önemli yüksek tenörlü çinko cevheri üreticisi ve ihracatçısı durumuna gelmiş bulunuyoruz. Bu büyüme stratejimiz sondajlarımızla ve üretimimizle sürekli devam edecektir. Ayrıca son 2 aydır da yeni ocak girişimizden rekor üretim gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Pınargözü madenimiz şu an dünya genelinde gerek jeolojik ve gerekse de tenör değerleri açısından referans bir maden olmuştur. Ayrıca sene başından itibaren çinko fiyatlarındaki yükseliş bizleri daha da cesaretlendirmiştir. Uzun bir süre daha çinko fiyatlarının sağlıklı bir şekilde yükseleceğini bekliyorum."

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Pasinex,  Pınargözü  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Yeni Desandre Pınargözü’nde Üretimi İkiye Katladı
Pasinex Resources, Adana’da bulunan Pınargözü çinko madeninde 3. desandre açılışını duyurdu. 670 metre kotundaki yeni desandrenin 120 metre uzunluğunda olduğu ve daha derinde bulunan sülfürlü mineralizasyonlara…
Pasinex, Pınargözü’ndeki Genişlemeyi Teyit Etti
Pasinex Resources, Adana’da bulunan Pınargözü çinko madeninde 2015 yılı içerisinde tamamlanan yer altındaki sondajlardan 23’ünün daha sonuçları hakkında bilgi paylaştı. Ortalama derinliği…
Pasinex Resources, Pınargözü’nde Yüksek Tenörlü Çinko Sonuçları Elde Etmeyi Sürdürüyor
Pasinex Resources’ın yüzde 50 hissesine sahip olduğu Pınargözü çinko madeninde yapılan sondaj çalışmalarında yüzde 25 çinko içeren 36 metrelik bir zon tespit edildi. Aynı zon içerisinde…
Pasinex, Adana’daki Yeni Arama Sahaları Hakkında Bilgi Verdi
Pasinex Resources, 28 Ağustos tarihinde yaptığı duyuruda Adana içerisinde bulunan, 8 adet yeni çinko/kurşun arama sahası alımı gerçekleştirdiklerini açıkladı. Pasinex ve Akmetal’in ortak girişim şirketi…
Pasinex, Pınargözü’nde Elde Ettiği Son Çinko Değerlerini Yorumladı
Türkiye’de arama ve üretim faaliyetlerini sürdüren Kanadalı Pasinex Resources, Adana Pınargözü madeninde gerçekleştirdiği arama sondaj çalışmalarına ait sonuçları açıkladı. Yayınlanan…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.