Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Madencilik Projeleri Neden Başarısız Olur?
05-09-2016
 
Bu Bir  Haberidir

Maden şirketlerinin başarılı projeler ile bilinmediği bir sır değildir. Madencilik projeleri genellikle planlanan bütçeyi b oranında aşarak yürütülürler ve açıkçası bu kabul edilemez bir durumdur.

Madencilik şirketleri sermaye yatırımları ile büyürler. Küçük, büyük, mega, greenfield (sıfırdan oluşturulan projeler), brownfield (devir alınıp geliştirilen projeler) projeleri hepsi sermaye gerektiren projelerdir ve bunların hepsi madencilik endüstrisine paraya mal olurlar.

Ve bu para azımsanmayacak kadar büyük miktarlardadır.

2016’da 150 milyar dolar harcamanın yapıldığı bir endüstri düşünürsek, bu harcamanın yapıldığı yılda toplam bütçe aşımı, Freeport, Vale, Newmont ve Barrick firmalarının Temmuz 2016 itibarı ile New York borsasındaki hisse değerleri toplamına eşdeğer miktardadır!

Projeler Neden Başarısız Oluyor?

Madencilik projelerinin neden başarısız olduğunun nedenlerini; Acenture, EY, BCG ve Haubrich gibi kaynaklarda bulabilirsiniz. Bu kaynaklara göz gezdirdiğiniz zaman ortak bir senaryo dikkat çekmektedir: “İnsana yeteri kadar yatırım yapılmamaktadır.”

İnsan kaynakları projelerdeki hataların kaynağıdır ve projeler üzerinde her açıdan etkisi vardır. Çalışmaların kalitesi, aşamalar arası kontrol mekanizması, finansal modeller, planlama gibi proje tasarımından, proje sonlandırılana kadar gerçekleşen her aşamada insan kaynaklarına yapılan yatırımın etkisi vardır.

Yetenekler Nerede?

EY raporuna göre insan kaynaklarında yüzde 10-15 oranında açık olduğu tahmin ediliyor. Bunun anlamı; projeler için gerekli olan tecrübeli, kalifiye ve yetenekli insanları bulmak zor yada bu kişileri çalıştırmanın maliyetli olmasıdır.

Peki, Neden Böyle Oluyor?

Bu sorunun birçok nedeni olmasının yanında, maden sektöründeki insan kaynaklarındaki yetersizliğin nedenlerini üç ana gruba toplayabilirim. Bu liste tabi ki bütün sorunları içermemektedir ancak sektördeki belli başlı sorunları listelememiz için yeterlidir:

  1. Bütün sektörlerde mühendis eksikliği göze çarpıyor. Madencilik endüstrisinde ise bu başlı başına bir kriz olarak düşünülebilir. Mühendislerin maden projeleri için doğal bir proje yöneticisi olmadığını düşünsem de, mühendislerin maden projeleri için hayati bir önem taşıdığını kabul ediyorum. Mühendis kadrolarındaki nitelik boşluğu, bütün maden projesini hatalara karşı savunmasız durumda bırakıyor.
  2. İnşaat ve madencilik endüstrilerinde verimlilik düşüşü gözleniyor. Verimliliğin düşmesi madencilik operasyonlarında iş gücü talebinin devamlılığına ve inşaat piyasasında daha fazla baskı yaşanmasına neden oluyor.
  3. Madencilik endüstrisi, çalışmaktan en az mutluluk duyulan endüstrilerden biri olarak görülüyor. Madencilik şirketlerinin emtia fiyatlarını esas alması çalışanların durumunun piyasaya bağlı olmasına ve kimi zaman üzerlerinde sert yaptırımlar uygulanmasına neden oluyor. Bu durum maden şirketleri için iki taraflı bir sorun çünkü kalifiye çalışanları elde tutmak için yanlış kariyer planlaması yapılmasının yanında zorlu bir sürece girildiği zaman ilk vazgeçilenler de aynı zamanda kalifiye çalışanlar oluyor.

Madenciler Ne Yapmalı?

Madencilik firmalarının, proje süreçlerinde karşılaştıkları sorunları bertaraf etmek için birçok alternatifleri bulunuyor. Madencilik endüstrisinde kullanılan yöntemlere dayanarak verebileceğim tavsiyeler ise şu şekildedir:

  1.  Firmalar proje yürütme yeterliliğine sahip olmalılar: Madenciliğin gelişimi sermaye yatırımlarının başarılı yürütülmesine dayanır. Her firma, proje süresince, proje yönetimi için dünya çapında bir ekip kurma hedefi ile yatırım yapmalıdır. Kalabalık bir ekip oluşturulmasına gerek olmamakla birlikte çalışanlar uzun vadeli bir çalışma için ikna edilmeli ve gerçekten hatalarından ders alarak gelecek sorunlarda bu tecrübelerinden faydalanabilmeli. Bu şekilde hissedarların kar oranını da arttırmalıdırlar.
  2.  Firmanın stratejisi ve takımın yetkinliklerine dayanan bir ürün geliştirme süreci uygulamak: İstikrarlı ve tek merkezden yönetilen proje ekipleri olmayan firmalar ürün geliştirme aşamalarında beklentilerin ötesine geçme eğilimindedirler. Bu süreç organizasyonda baskı yaratır ve alınacak sonuçlara zarar verir. Yetkin bir ekip, yürütülen projede firmanın isteklerini kazanç sağlama garantili, sürdürülebilir bir işletme uygulamasına dönüştürmelidir.
  3. Güvence sağlayan sözleşme stratejileri izlemek: EPC, bütün sözleşme problemleri için bir çözüm sunmaz. Merkezi bir proje yönetim ekibi projeyi etkileyen bireysel çeşitli etkenleri göz önüne alarak en iyi sözleşme stratejisini tespit edebilir. Etkili bir ürün geliştirme süreci ile desteklenen proje ekibi doğru sözleşme stratejisini belirleyebilir ve projenin başarıya ulaşmasına yardımcı olabilir.
  4. İnovasyon: Proje süresince kullanılabilecek yenilikçi tekniklerin hızla arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Günümüzde arttırılmış gerçeklik, uzaktan proje yönetimi gibi yöntemler uygulanabilir durumdadır ve gelişmelerin bir limiti bulunmamaktadır. Girişimci bir anlayışa sahip proje yönetim takımı proje süresince yenilikler yapabilir ve bunun sonucunda madencilik şirketine rekabetçi, şirkete özgü ve avantajlı bir anlayış kazandırabilirler.

 

Antonios Maragakis

Project Controls Manager
Freeport McMoRan
antonios.maragakis@gmail.com
 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : madencilik  
 
 
 
 
Benzer Haberler
TTK Özelleştiriliyor mu?
Hükümetin, Zonguldak’ta kurulu bulunan Türkiye Taşkömürü Kurumu’nu (TTK), madencilik faaliyetlerinde zarar ettiği gerekçesiyle özelleştirme kararı aldığı iddia edildi. İddiaya göre yaklaşık…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.