Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

JADE, Ankara Kalkınma Ajansı Desteği ile Üyelerine 3B Jeolojik Modelleme Eğitimi Verecek
26-08-2016
 
Bu Bir  Haberidir

Ankara merkezli bağımsız yer bilimleri araştırma kuruluşu olan Jeolojik Araştırmalar Derneği (JADE), Ankara Kalkınma Ajansı’nın 2016 yılı Haziran-Temmuz döneminde açılan Teknik Eğitim Desteği programından yararlanmaya hak kazandı. 

JADE bu program kapsamında, hâlihazırda Türkiye’de sadece kendilerinin lisanslı kullanıcısı olduğu Geoscene3D bilgisayar yazılımı ile üyelerine yer altı yapılarının ve kaynaklarının 3B modellenmesine yönelik ücretsiz bir eğitim verecek. Eylül ayı içinde derneğin merkez ofisinde verilmesi planlanan eğitimde, söz konusu yazılımı geliştiren IGIS firması uzmanları tarafından yer altı ve yer üstü jeoloji haritalarının entegrasyonu, sondaj karotlarının 3B oryantasyonu, blok modelleme, rezerv ve volumetrik hesaplama yöntemleri örnek projeler üzerinden anlatılacak. Masrafları Ankara Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak eğitimden JADE üyeleri ücretsiz olarak faydalanacak.

Eğitim hakkında Madencilik Türkiye dergisine açıklama yapan dernek başkanı Dr. Özgür Acır, bilgisayar destekli modelleme yazılımlarının yer bilimleri alanında gerek gelişen endüstriyel ihtiyaçlar, gerekse güncellenen mevzuatlar çerçevesinde giderek daha önemli hale geldiğini belirterek, özellikle mesleğe yeni adım atan genç mühendislerin bu tür eğitimleri yakından takip etmelerinin önemine dikkat çekti. Acır, aldıkları bu desteğin ayrıca kendileri için de çok anlamlı olduğunu, kısa zamanda ürettikleri veya içinde yer aldıkları çeşitli bilimsel projeler sayesinde başta Tübitak ve Kalkınma Ajansı olmak üzere Ar-Ge destekleri konusunda ülkemizdeki öncü kurumların da dikkatini çekmeye başladıklarını, bunun da ileriki projeleri için kendilerine daha büyük bir motivasyon sağladığını ifade etti. 

JADE ayrıca bu yıl içerisinde merkezi Danimarka’da bulunan Uluslararası Deniz Araştırmaları Birliği’nin (ICES) yıllık toplantılarına Tübitak/RISE programı desteğinde katılmış ve geçtiğimiz yıl yine Ankara Kalkınma Ajansı’nın düzenlediği Proje Pazarı’nda milli imkânlarla geliştirilmeye müsait “Yeraltı Kömür İşletmeleri için Akıllı Radyo Tabanlı Bilgi ve İletişim Sistemi-Karbil” projesinin konseptini tanıtmıştı.

Dernek iletişim: www.jade.org.tr

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Jade,  3B,  Eğitim  
 
 
 
 
Benzer Haberler
JADE'den Madenciler için Jeofizik Eğitimi
Jeolojik Araştırmalar Derneği (JADE), özellikle madencilik ve jeotermal sektöründe sıklıkla kullanılan jeofizik aramacılık yöntemleri üzerine bir eğitim organize etti. Kıdemli jeofizik mühendisi Seyfullah Tufan…
Metrans’tan Pompa Bakım Eğitimi
Akışkan sıvı transferi uygulamalarında kullanılan tüm endüstriyel pompalar ve tamamlayıcı ekipmanlar konusunda öncü firmalardan METRANS, Borusan firmasının mekanik bakım departmanı çalışanları için 25…
JADE’nin Düzenlediği Mesleki Eğitim Seminerleri Devam Ediyor
Jeolojik Araştırmalar Derneği (JADE) tarafından 29 Kasım Cumartesi günü saat 13:00'de  "Madencilikte Jeolojik Modelleme" konulu bir seminer düzenlenecektir. JADE Yönetim Kurulu Üyesi Metin Yurdakul tarafından verilecek…
Boru Hattı Güzergah Seçimi Amacıyla Yapılan Jeolojik ve Jeoteknik Araştırmalar Semineri
Geçtiğimiz sayımızda kuruluşunu duyurduğumuz Jeolojik Araştırmalar Derneği (JADE), eğitim seminerlerine başladı. Dernek tarafından dergimize gönderilen duyuruyu aşağıda ilginize sunuyoruz: Jeolojik Araştırmalar Derneği…
Gemcom, Dassault Systèmes Tarafından 360 milyon USD’ye Satın Alındı
Jeolojik modelleme ve simülasyon yazılımları, dünya çapında olduğu gibi ülkemizdeki madenlerde de yaygın olarak kullanılan Gemcom Software International, üç boyutlu (3B) tasarım çözümleri konusunda…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.