Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Madencilik Alanında Yepyeni Bir Düzenleme: Yetkilendirilmiş Tüzel Kişilikler
29-06-2016
 
Bu Bir  Haberidir

Madencilik sektöründe projelerin standartlara uygun hazırlanması, proje süreçlerinin takibi ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü ile entegrasyonun sağlanması amacıyla 18 Şubat 2015 tarihinde yayımlanan Maden Kanunu değişiklikleri ve 3 Haziran 2016 tarihinde yayımlanan Yönetmelik kapsamında Yetkilendirilmiş Tüzel Kişiliklerin (YTK) oluşturulmasına yönelik düzenleme yapılmıştı.

Düzenleme ile Maden Kanunu kapsamında Maden İşleri Genel Müdürlüğüne verilmesi gereken rapor, proje ve her türlü teknik belge; şirket hisselerinin yarısından fazlasının sahibinin mühendis olduğu ya da bünyesinde belirli niteliklerde uzman mühendisler çalıştıran ve aynı Genel Müdürlükçe yetkilendirilen tüzel kişilerce düzenlenecek. Bu sayede, tecrübeli ve ilave eğitimle donanmış kişilerce proje ve belgelerin hazırlanması ve izlenmesi sağlanmış olması bekleniyor.

Uygulamanın başlaması sürecinde tanımlanan süreler dikkate alındığında YTK uygulaması ile ilgili kafa karışıklıklarının bir an önce giderilmesi, konunun iyi anlaşılabilmesi, YTK konusundaki uygulamaların doğru olarak yönlendirilebilmesi ve yönetilebilmesine yardımcı olması için Madenciler Dayanışma Derneğince, MTA Genel Müdürlüğü Konferans salonunda, Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün de katkılarıyla 27 Haziran 2016 tarihinde bir seminer-panel gerçekleştirildi.

Madenciler Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uygun seminerin açılış konuşmasında, yeni uygulamanın madencilik alanında olumlu sonuçlar doğuracağına ve tecrübeye, özel ihtisas bilgilerine, sertifikaya dayanan bir sürecin madenciliği daha iyi noktaya getireceğine olan inancını vurguladı. Uygun devamında; 

“Derneğimiz, köklü bir medeniyetin temsilcileri bilinciyle; evrensel etik değerleri, madencilik hayatımızın özüne yerleştirip, şahsi ve mesleki değişim ve gelişimi, çağdaş bir yaşam biçimi olarak yurt madencilerimize kazandırarak, onları teknoloji üretme ve kullanma alanında küresel rekabete hazırlama vizyonuyla hareket etmekteyiz. 

Dernek olarak, madencilik faaliyetlerini, çevre düşmanı çalışmalar gibi gösterme gayreti içinde olan anlayışa karşı, madencilikten de çevreden de ödün vermeden faaliyetlerin yapılabileceğini anlatmanın ve göstermenin gayreti içindeyiz.

Türkiye’nin, ekonomik büyüme, toplumsal kalkınma, teknolojik ilerleme gibi meselelere, kendi kimliği ve üslubu doğrultusunda istikamet çizebilmesi ve milli kalkınma alanında mesafe alınabilmesi konularında en güçlü katkıyı madencilik sektörü sunabilecektir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yoğun bir katılımın gerçekleştiği seminerin sabah oturumunda madenciliğin genel durumu, madencilik mevzuatlarında yapılan düzenlemeler ve son geldiğimiz durum ile ilgili genel değerlendirmeler yapıldıktan sonra YTK Yönetmeliği ve uygulamaları hakkında geniş bilgilendirme yapıldı.

Seminerin öğleden sonraki bölümü ise panel şeklinde gerçekleştirilirken, panelde kamu ve özel sektör temsilcilerinden yeni uygulamalarla ilgili yazılı ve sözlü sorular alınarak; sorular konusunda bilgilendirme yapıldı. Konuyla ilgili MİGEM’e ulaşan tüm sorulara ilgili Kurumun internet sayfasında düzenlenecek “Sıkça Sorulan Sorular” bölümünde cevap verileceği bildirildi. 

 

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Maden Kanunu  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Madencilik Sektörü 2023 Hedefine Yeni Maden Kanunu ile Ulaşacak
Ege Maden İhracatçıları Birliği’nden yapılan açıklamaya göre yeni maden kanunu, ülke ekonomisine yaptığı yaklaşık 5 milyar dolar ihracat katkısı ile 15 milyar dolarlık 2023 hedefine ilerleyen Türk madencilik…
6592 sayılı "Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Yürülüğe Girdi
6592 sayılı "Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" 17 Şubat 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak, Anayasanın 89’uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104’üncü…
Maden Kanunu'nda Yapılması Planlanan Değişiklikler TBMM Genel Kurulunda Kabul Edildi
3213 Sayılı Maden Kanunu'nda Yapılması Planlanan Değşiklikler, TBMM Genel Kurulunda 04 Şubat 2015 tarihinde açık oylama ile kabul edildi. Değişiklikleri içeren Kanun Tasarısı geçtiğimiz hafta TBMM Sanayi Komisyonu tarafından…
Anayasa Mahkemesi’nden TTK’ya İptal
TC Anayasa Mahkemesi, Maden Kanunu’nda Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ile ilgili yer alan, kurumun kanundaki şartlara tabi olmayacağına dair düzenlemede iptale gitti. Mahkeme düzenlemeyi, Anayasa’nın “Sağlıklı…
IV. Grup İhaleler Başlıyor

MİGEM tarafından, Maden Kanunu’nun ilgili hükümleri uyarınca hukuki durumları sona eren 9 adet I-b Grubu, 470 adet II. Grup ve 1252 adet IV. Grup olmak üzere toplam 1731 adet maden sahasının…

 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.