Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da Madencilikle İlişkili Düzenlemeler…
20-06-2016
 
Bu Bir  Haberidir

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nun 28 Nisan 2016 tarihinde TBMM’de yaptığı 7 numaralı toplantıda görüşülen "Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" 17 Haziran 2016 tarih ve 29745 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kanun’da yer alan kömür, kömür kaynaklı enerji ve enerji ile ilgili bazı önemli hususlar şu şekilde oldu;

Madde.1-) MTA'nın yurt dışında şirket kurması ve yurt dışında çalışacak personelin özlük hakları ile ilgili karar alındı. MTA, yurt dışında kömür aramaları yaparak, kendi adına kaynak bulduğunda bunu Türk şirketlerine yatırım için açabilecek.

Madde.2-) Yurt içinde yapılacak hayati öneme haiz tesislerden rafineri, petrokimya tesisleri  ve eklentileri ile milletlerarası anlaşma hükümleri uyarınca yapılması öngörülen yatırımlar, kıyı kanunu ve zeytin yasasından istisna tutuldu. Bu istisna ilerleyen dönemlerde madencilik ile ilişkili tesisler için de emsal teşkil edebilecek.

Madde.5-) 3213 Sayılı Maden Kanunu’nun 2. maddesinin 2. fıkrasının IV numaralı bendinin b alt bendinde yer alan "kömüre bağlı metan gazı" ibaresi yürürlükten kaldırıldı. Bu şekilde metan gazının doğalgaz piyasasında piyasa faaliyetine konu edilmesi sağlandı.

Madde.6) Kamu ve kuruluşlarına ait IV.b grubu maden ruhsatlarının daha verimli elektrik üretim santrallarının kurulabilmesine imkan sağlamak üzere, Bakanlık onayı ile ayrı ruhsatlara bağlanması mümkün kılındı. Kamu sahaları bölünerek, elektrik santralı kurmak amacı ile taliplilere ruhsatın bir bölümünü verme imkanı oluştu.

Madde.24-) TETAŞ, elektrik enerjisi talebini mevcut sözleşmeler kapsamında karşılayamaması durumunda, yerli kömür yakıtlı termik santrallarını işleten şirketlerden temin edebilecek. Bunun usul ve esasları Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek.

Madde.25) EÜAŞ veya bağlı ortaklık vs ve kamu üretim şirketlerine, üretim tesislerine özelleştirilenlerle, özelleştirilecek olanlara, çevre mevzuatına uyum için yapacakları yatırımlar için ve gerekli çevre izinlerini almaları için 31.12.2019 tarihine  kadar süre verilecek. Bundan önce, aksi tespit yapılanlara idari para cezası uygulanmayacak ve elektrik üretimleri durdurulmayacak. Çevre mevzuatına uyuma yönelik yatırımların gerçekleştirilmesi ve çevre mevzuatı açısından gerekli izinlerin tamamlanmasına ilişkin usul ve esaslar 1 yıl içinde Bakanlık tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek.

Madde.27) Yeryüzünden veya yeraltından üretilen metan gazının, işletilmesi için ruhsat sahibine işletme ruhsatı verilecek. Üretilen metan gazı, Doğal Gaz Piyasası Kanunu (4646 sayılı) kapsamında lisanslandırılarak piyasada faaliyete konu edilecektir. Bu madde, ton başına üretilen kömür için 5 metreküpden fazla metan gazının üretildiği koşulda geçerlidir.

İlgili Kanun’un, tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı,  Kömür,  Taşkömürü,  Kanun Değişikliği  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Yer Altı Kömür Üretimine Beklenen Ücret Desteği Geldi
Linyit ve Taşkömürü Çıkaran ve Özel Hukuk Tüzel Kişilerinin Ruhsat Sahibi Olarak İşlettikleri Yer Altı Maden İşletmelerine, Yer Altındaki Maden İşlerinde Meydana Gelen Maliyet Artışlarının Karşılanması…
Bakan Yardımcısı Alaboyun: Kömür Kanunu Üzerinde Çalışmalarımız Devam Ediyor
Bölgenin maden ve enerji potansiyelinin ve kaynakları ortaya konularak, gerek ülke, gerekse bölgenin gelişimine en yüksek yararı sağlayacak şekilde bu kaynakların kullanım olanaklarının saptanmasının amaçlandığı…
Bakan Alaboyun: Tabii Kaynaklar Bakanlığı Kurulabilir
T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, madenciliğe yönelik ‘Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ adıyla bir bakanlık kurulabileceğini, kömüre özel bir kanun hazırlanabileceğini söyledi. TPAO tesislerinde…
TTK Özelleştiriliyor mu?
Hükümetin, Zonguldak’ta kurulu bulunan Türkiye Taşkömürü Kurumu’nu (TTK), madencilik faaliyetlerinde zarar ettiği gerekçesiyle özelleştirme kararı aldığı iddia edildi. İddiaya göre yaklaşık…
Karaman’da Umutlar Azalıyor
28 Ekim günü öğle saatlerinde Karaman’ın Ermenek ilçesi Güneyyurt beldesinde faaliyet gösteren özel bir şirkete ait yer altı kömür madeninde meydana gelen su basması olayında, yer altında mahsur…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.