Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Bakan Albayrak: “Enerjiyi Riske Atma Lüksümüz Yok”
29-04-2016
 
Bu Bir  Haberidir

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda yaptığı konuşmada, “Bizim enerjiyi riske atma lüksümüz yok” dedi. Bakan Albayrak, enerji arz güvenliği kapsamında yeni teklifle Türkiye’nin depolama kapasitesinin artırılması, ithalatta depolama yükümlülüğü oranlarının yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkarılması, LNG’den FSRU’ya kadar farklı depolamaların kullanılması ile ilgili düzenlemeleri hayata geçirmeyi amaçladıklarını ifade ederek, “Bizim, enerjiyi riske atma lüksümüz yok. Vatandaşımızı oluşabilecek doğal veya gayri doğal problemlerle üzme, sıkıntıda bırakma lüksümüz yok” dedi.

Bakan Albayrak, dünyanın kömürden vazgeçmediğinin altını bir kez daha çizerek, “Yerli kömürden elektrik üretiminde hedef 57 milyon kWh. Özel sektör desteği ile yerli kömürden elektrik üretim tesisi kurulması için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın yapacağı birim fiyat esas alınarak ihale edilmesine dayanan yeni yatırım modeli oluşturuldu. Tesiste üretilecek enerjinin birim fiyattan satın alınması öngörülüyor” diye konuştu. Bakan Albayrak konuşmasında kömür ve madencilik sektörü ile alakalı olarak şu mesajları verdi. 

Değişiklik 2023 Hedefleri İçin

“Son 10 yıl içerisinde yaklaşık 39.800 MW olan kurulu gücümüz neredeyse 0 artarak 74.000 MW’ı geçmiştir. 2005 yılında 160 Milyar kWh olan tüketimimiz 2015 yılı itibariyle 264 milyar kWh’e ulaşmıştır. Yine son 10 yıl içerisinde, yenilenebilir kaynaklarımıza ait 70 MW olan (hidrolik hariç) kurulu gücümüz 2016 yılı ilk çeyrek itibariyle 5.870 MW seviyesine ulaşmıştır. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılı hedeflerimiz kapsamında bu büyüklüklerin yaklaşık 2 katına çıkması hedeflenmektedir. Türkiye’deki elektrik piyasasındaki hızlı değişim gereği, mevcut 6446 sayılı Kanun’da da değişiklik yapma ihtiyacı doğmuştur. Bu kapsamda, hazırlanan teklif yatırım süreçlerinin hızlandırılması ve önemli ölçüde uygulamada yaşanan sorunların giderilmesini amaçlamaktadır.”

Yerli Kömürde Birim Fiyat Yarışması

“Kanun teklifi ile yerli kömüre dayalı elektrik üretim tesisi kurulması ve varlıkların daha hızlı ve etkin kullanımının özel sektör marifetiyle sağlanması amacıyla Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın yapacağı birim fiyat yarışması usulüyle ihale yapılması yöntemine dayanan yeni bir yatırım modeli oluşturulmuştur. Bu modelde, tesiste üretilecek enerjinin TETAŞ veya EÜAŞ tarafından ihale sonucu ortaya çıkan birim fiyattan satın alınması öngörülmektedir.” 

Sahalar Bölünerek Daha Çok Yatırımcı Çekilecek

“Bazı maden sahaları büyüklüğünden dolayı ölçek ekonomisi kapsamında değerlendirilememektedir. Sahanın büyük olması çok büyük kapasitede yatırımlar gerektirmekte ve yüksek sermaye ihtiyacı doğurmaktadır. Bu güce sahip çok fazla yatırımcının mevcut olmaması söz konusu sahaların kullanımı geciktirmektedir. Bu sahaların bölünerek daha fazla yatırımcının ilgisine sunulması hem atıl duran kaynakların kullanımını hem de yatırımların daha hızlı yapılmasına imkan sağlayacaktır.”

İş Güvenliği İçin Metan Drenajı

“Metan gazının drenajı madenlerde daha önce yaşanan gaz sıkışmalarından kaynaklı kazaların önlenmesini ve iş sağlığı ve güvenliği açısından daha uygun ve etkin işletmecilik yapılmasını sağlayacaktır. Drenaj sonucu elde edilen metanın doğalgaz piyasasına satılması durumunda, Zonguldak Havzası’nda bulunan taşkömürü rezervlerinden elde edilecek metanın önemli bir ekonomik büyüklüğe sahip olabileceği değerlendirilmektedir.”

Yatırımcıya Daha Az Bürokrasi

“Kanun teklifiyle ulaşılmak istenen bir başka hedef de yatırımcıların ve vatandaşların bürokratik süreçlerden dolayı yaşadıkları sıkıntıları azaltmaktır. Ayrıca Anayasa Mahkemesi ve Danıştayın bazı mevzuat uygulamalarına yönelik kararlarının gerekçeleri dikkate alınarak yeni düzenleme ihtiyaçları karşılanmıştır. Bu düzenlemelerle hem yatırım süreçlerinde oluşması muhtemel riskler azaltılmış hem de uygulamada yaşanan tıkanıklıkların çözümü sağlanmıştır.”

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Berat Albayrak,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı,  Kömür,  İş Güvenliği  
 
 
 
 
Benzer Haberler
2023’e Kadar Milyonlarca Metre Sondaj Yapılması Planlanıyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul’da ilki düzenlenen 'Kömür Eylem Planı Çalıştayı'na katılırken yaptığı açılış konuşmasında sektör hakkında önemli bilgiler verdi. Çalıştayda…
Bakan Albayrak Kömür Sektörü Temsilcileriyle Buluştu
T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, enerjide hükümetin öncelikleri arasında bulunan kömür sektöründeki işletmecilerle bir araya gelerek sorunlar ve çözüm önerilerini değerlendirdi.…
Bakan Albayrak: "Enerji Sektörünün 330 Milyar TL Yatırım İhtiyacı Bulunuyor"
T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, enerji sektörünün güncellenmiş yol haritasını açıkladı. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçe sunumunu yapan Berat Albayrak,…
Bakan Yıldız: Madencilik Faaliyeti Uygulama Yönetmeliği En Kısa Sürede Yürürlüğe Girecek
14 Ekim 2014’te gerçekleştirilen TBMM Genel Kurulu’nda sözlü soru önergelerini yanıtlayan T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden kazasından sonra yapılan mevzuat değişiklikleriyle…
Dev Enerji Projelerinde Sona Doğru
Afşin - Elbistan kömür havzası için Katar Holding ile görüşmeler hızlandı. Enerji Bakanlığı yetkilileri tarafından medyaya aktarılan bilgilere göre müzakerelerin hızla ilerlediği belirtilirken, dev yatırım…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.