Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Kömür Üreticileri ve İş Müfettişleri, KÖMÜRDER Önderliğinde Sektörün Yaşadığı Sıkıntıları Tartıştı
09-03-2016
 
Bu Bir  Haberidir

3 Mart 2016 tarihinde Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) Konferans salonunda Türkiye Kömür Üreticileri Derneği (KÖMÜRDER) ile İş Müfettişleri Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantıda, Çalışma ve Sosyal Güvenli Bakanlığı İş Teftiş Kuruu Başkanlığı’nda görevli bağlı İş Başmüfettişleri ile kömür üreticileri (işveren, mühendis, iş güvenliği uzmanı, müşavir, bürokrat vs. ) bir araya geldi.

Gerçekleştirilen toplantının yöneticiliğini 24. Dönem Milletvekili Kemal Değirmendereli yaparken konuşmacılar arasında KÖMÜRDER Başkanı Muzaffer Polat, İş Müfettişleri Derneği Başkanı İş Başmüfettişi Gonca Şahin ve İş Başmüfettişi Zeki Kömürcü de yer aldı.

Kemal Değirmendereli tarafından yapılan açılış konuşmasında şu ifadelere yer verildi: “Sektör yaşanan Soma faciasının ardından ağır sıkıntılar yaşar oldu. Bu süreçle birlikte mecliste hızlı kararlar aldık. Bu kararlar arasında sahayla zaman zaman örtüşmeyen kararlar da oldu. Alınan bazı kararların sektörü daha fazla yorduğunu gördük. Sektörün içinden gelen bir milletvekili olarak mecliste hep şunu paylaştım. ‘Biz bir felaket yaşadık ve bu felaketten bir fırsat çıkarmalıyız. Buradan kabuk değiştirerek çıkmalıyız. Sektörün eksiklerini yerine getirecek çalışmalar yapmalıyız.’ Ben bu şekilde görüşlerimi ortaya koymuştum ancak bu görüşlerin de ele alınmasında eksiklikler yaşandığını düşünüyorum.”

Değirmendereli’nin ardından KÖMÜRDER Başkanı ve aynı zamanda Polat Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Polat açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Polat, KÖMÜRDER’in kuruluş amacından bahsederek başladığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “KÖMÜRDER’i Soma faciasının ardından kurduk. Derneğin kurulmasındaki en önemli amaçlardan birisi ülkemizde yaşanan faciaların ardından kömür madenciliğinin ülkemizde ve dünyadaki olumsuz algısını değiştirmek ve kendimizi daha iyi ifade etmekti. Zamanın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile yaptığımız görüşmede de kendileri bize derneği kurmamız konusunda desteklerini ilettiler.”

Polat konuşmasında madencilik sektörünün zor bir dönemden geçtiğini, halktaki madencilik algısının değiştirilmesi gerektiği ve bu değişimin de devletin desteğiyle gerçekleştirilmesinin önemli olduğunun altını çizdi. Polat, tüm maden camiasına birlik mesajı verirken, sektörün aynı gemide olduğunun da unutulmaması gerektiğini belirtti.

Toplantıyı başından itibaren yakından takip eden Madencilik Türkiye dergisi olarak toplantı arasında Başkan Muzaffer Polat’ın görüşlerini alma şansı da yakaladık. Polat’ın böyle bir toplantının organize edilmesi ve gündem konusunda açıklamaları şu şekilde oldu: “Soma kazasının ardından sektörün ‘tukaka’ ilan edilmesiyle birlikte sektör açısından kaybedilen itibarın yeniden kazandırılması amacıyla, taraflar olarak, iş müfettişleri ile bir araya gelerek, iki tarafta da ortaya çıkan soğukluğu, ön yargıyı kırmak ve birlikteliği tekrardan kazandırmak için bu toplantıyı organize ettik. Bilindiği üzere iş müfettişleri aynı zamanda madenciyi eğitenlerdir. Eskiden olduğu gibi iş müfettişleri ile madenciler arasındaki sinerjiyi, güven ortamını tekrar sağlamak için bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Geçen zamanda sektör çok kan kaybetti. Yapılan bu tarz toplantılarla sektörün itibarını tekrar kazandırmamız lazım. Çünkü bu sektör olmazsa olmaz bir sektör. Ayakkabı çivisinden diş dolgusuna kadar her şeyin hammaddesi maden ve kimse olayın burasını görmek istemiyor. Madencilik hak ettiği yeri bulamıyor. Bunu bizim bir şekilde dillendirmemiz lazım. Biz tüm bunların hayata geçirilmesi için çalışma içerisindeyiz. Sarf ettiğimiz çaba ile tüm hedeflerimizi gerçekleştireceğimize inanıyorum. Kömür üreticileri olarak iki hafta önce Dolmabahçe Sarayı’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat Albayrak ile yaptığımız görüşmede sektör açısından yeni bir sayfa açtık. Bakanımız bize bu konuda desteklerini sundu ve problemlerin çözüleceğine dair pozitif bir yaklaşım sergiledi. En önemlisi ise bakanlık, yaşadığımız problemleri kabul etmiş durumda. Şu anda bizim en büyük moral motivasyonumuz bakanımızdan aldığımız pozitif yaklaşım. Ayrıca yine aynı toplantıda bakanlıkta yeni bir kömür yasası üzerine çalışıldığını öğrendik. Konunun tarafları olarak bu yasanın oluşturulmasında biz de gerekli katkıları sunacağız.”

Toplantı, İş Müfettişleri Derneği Başkanı Gonca Şahin ve İş Başmüfettişi Zeki Kömürcü’nün de gerçekleştirdiği açılış konuşmalarının ardından soru-cevap şeklinde devam etti. Seviyeli şekilde tartışmaların yaşandığı toplantıda kömür üreticileri ile iş müfettişlerinin yakaladıkları karşılıklı diyalog ortamı sektörün gelişimi açısından önemli bir etkileşim oldu.

İş Müfettişleri, kendilerinin mevzuata uygunluğu denetleyen bir birim olduklarını ve bunun dışına çıkamayacaklarını ancak son yaşanan kazalardan sonra özellikle mevzuatta karşılığı bulunmayan hususlar ile ilgili olarak kamuoyu nezdinde suçlu gibi gösterildiklerini ve hatta bu konularda yargılama süreçleri ile karşılaştıklarını ifade ettiler. Kömür üreticileri de bu konuda; meydana gelen iş kazalarında iş müfettişlerinin sorumlu tutulamayacağını ve önlem alma borcunun işverende olduğu konusunda görüş bildirdiler.

Toplantı süresince iki tarafın da olayları çözmeye yönelik olumlu tavırları dikkat çekerken tartışmalar sonucunda yeni bir kömür yasası fikri iki taraf içinde uzlaşılan ortak nokta oldu.

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Kömürder,  Migem  
 
 
 
 
Benzer Haberler
606 Adet Maden Sahasının İhaleleri Haziran'da Başlıyor
Maden Kanunu'nun hükümleri uyarınca hukuki durumları sonaeren 46 adet I-(b) Grubu, 6 adet II-b Grubu, 2 adet III. Grup, 1 adet V. Grup, 209 adet II. Grup ve 342 adet IV. Grup maden sahası olmak üzere toplam 606 adet maden sahasının…
Orman Kanunu’nun 16. Maddesinin Uygulama Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Orman Kanunu’nun 16. Maddesinin Uygulama Yönetmeliği, 18.04.2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, maden arama, işletme, tesis ve altyapı tesis izin işlemlerine müracaat…
İsmet Kasapoğlu: “Başbakanlık’tan Olumsuz Geri Dönüşlerin İzahı Yok!”
Önceki hafta Başbakanlık tarafından ilgili bakanlıklara gönderildiği belirtilen izin başvurularının önemli bölümünün olumsuz sonuçlandığı öğrenildi. Madencilik sektöründe yaşanan ruhsat…
Orhan Yılmaz: Sivrihisar’da Yılda 1 Milyar USD Kar Elde Edeceğiz
Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Ankara Şubesi tarafından gerçekleştirilen Mart ayı kahvaltılı toplantısı, 25 Mart Pazar günü Ankara'da gerçekleştirildi. Toplantının konukları; MİGEM Genel Müdürü…
Cerattepe Yeniden İhaleye Çıkıyor

Sektörde Cerattepe Yatağı olarak bilinen Artvin - Kafkasör - Cerattepe Bakır Yatağı, yapılacak ihale ile işletmeye açılıyor. 3213 Sayılı Maden Kanunu’nun hükümleri uyarınca…

 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.