Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Bakan Albayrak Kömür Sektörü Temsilcileriyle Buluştu
13-02-2016
 
Bu Bir  Haberidir

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, enerjide hükümetin öncelikleri arasında bulunan kömür sektöründeki işletmecilerle bir araya gelerek sorunlar ve çözüm önerilerini değerlendirdi. Bakan Albayrak, Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi'nde dün (12 Şubat) gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 saat süren toplantıda yerli kömür madeni ve yerli kömürden elektrik üreten termik santrali işletmecileri ile buluştu. 

Yerli kaynakların sisteme kazandırılmasında kararlı olduklarını vurgulayan Albayrak, "Bunun için bakanlık olarak yol haritamızı belirliyoruz. Piyasa etkilerini analiz ederek gerçekçi bir iş modeli geliştireceğiz" dedi.

Sektör yetkilileri, madencilik alanında yapılan yeni düzenlemelerin maliyetleri çok artırdığını, yerli kömürün avantajının kalmadığını aktardı. Asgari ücretteki artış ve elektrik fiyatlarındaki düşüşle sektörün büyük bir yükle karşı karşıya kaldığına vurgu yaptı. Albayrak tüm temsilcileri dinledikten sonra yaptığı konuşmasında sorunların farkında olduklarını belirtirken, "Yerli kaynakların sisteme kazandırılması için özel sektörle dayanışma içinde olacağız. Sistemin rahatlaması için üzerimize düşeni yapacağız. Ancak sorunlar tek taraflı çözülmez, biz üzerimize düşeni yapacağız. Sizlerin de ülkenin menfaatlerini düşünerek bu sorunların çözümünde üzerinize düşenleri yapmanız gerek" diye konuştu.

Berat Albayrak, üzerinde çalıştıkları modele ilişkin de ipuçları verdi. Çalışmayı "Yeni ve gerçekçi bir iş modeli" olarak tanımlayan Bakan Albayrak, "Arz güvenliği ve çeşitliliği için öncelikli amacımız yerli ve yenilenebilir kaynaklarımıza öncelik vermek. Bunu yaparken teknoloji transferi ve yerli üretimi de iş modelimizin bir unsuru olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı. Bakan Albayrak, toplantıda dile getirilen sorunlarla ilgili bürokratlarına çalışma talimatı verdi.

Albayrak, "Yerli kaynakları değerlendirmek için finansman modelinde de çeşitliliği ve yerelleşmeyi önemsiyoruz. Halka arz modelleri dahil kaynak ve varlıklarımızın tabana yayılmasını da arzuluyoruz" ifadelerini kullandı.

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Berat Albayrak,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı,  Kömür  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Albayrak, “2018 Yılı Sonu İtibarıyla Yerli Kömür Üretiminde 100 Milyon Tonu Hedefliyoruz”
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, katıldığı Zetes-Hattat Yerli Kömüre Dönüşüm Protokolü imza töreninde kömür üretimine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Albayrak,…
Bakan Albayrak: “Enerjiyi Riske Atma Lüksümüz Yok”
T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda yaptığı konuşmada, “Bizim enerjiyi riske atma lüksümüz yok” dedi. Bakan Albayrak, enerji…
Bakan Albayrak: "Enerji Sektörünün 330 Milyar TL Yatırım İhtiyacı Bulunuyor"
T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, enerji sektörünün güncellenmiş yol haritasını açıkladı. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçe sunumunu yapan Berat Albayrak,…
Dev Enerji Projelerinde Sona Doğru
Afşin - Elbistan kömür havzası için Katar Holding ile görüşmeler hızlandı. Enerji Bakanlığı yetkilileri tarafından medyaya aktarılan bilgilere göre müzakerelerin hızla ilerlediği belirtilirken, dev yatırım…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.