Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Maden Arama Sondajı İçin ÇED GEREKLİDİR Kararı Verildi!
31-07-2015
 
Bu Bir  Haberidir

Bir süre önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelik doğrultusunda maden arama sondajları için ÇED Gerekliliği sorgulanmakta, bu görev de faaliyetin gerçekleştirileceği ilin valiliği tarafından yürütülmekteydi. Edinilen son bilgilere göre bazı illerde gerçekleştirilmek istenen sondajlı maden arama faaliyetleri kapsamında valilikler, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gereklidir kararı vermektedirler.

Habere konu olan ve ÇED gerekliliğine hükmedilen proje için ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından “IV. GRUP MADEN SAHASI ARAMA FAALİYETİ (SONDAJ) projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan Proje Tanıtım Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir. ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesi gereğince ilgili arama projesine Valiliğimizce “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gereklidir” kararı verilmiştir.” denilmiştir.

Bilindiği üzere maden sondajı, yer yüzeyinden yerin altına doğru, birkaç cm çapında açılan deliklerden kayaç numunesi almaktan ibarettir ve çevre için bir tehlike bulunmamaktadır. Maden sondajı, bir madenin rezervinin ortaya çıkarılabilmesi için elzem bir uygulamadır. Yapılan işin doğası gereği de hızlı kararlar alabilmek ve gerek yurtiçinde gerekse yurt dışında sektör içerisinde rekabet edilebilmesi için sondajların seri şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Özellikle ülkemiz gibi yer altı maden varlığının sınırlı olarak bilindiği yerlerde arama sondajlarının önemi daha da artmaktadır. Ülkemizde her yıl milyonlarca metre sondaj yapılarak, yer altında gizli kalmış rezervlerimizin tespit edilip bunların ekonomiye kazandırılması, ülkemizin gelişmesi ve geleceği için çok önemlidir. Tüm dünyada olduğu gibi, rezervler tespit edilip ekonomiye kazandırılmak istendiği noktada ÇED devreye girmeli, proje sadece çevresel değil, ayrıca sosyolojik ve ekonomik açılardan da incelenmelidir.

Çeşitli bürokratik sıkıntılar arasında yürütülmeye çalışılan sondajlı maden arama faaliyetleri son yıllarda iyiden iyiye azalmışken, şimdi de sondajlar için ÇED’in gerekli görülmesi, arama faaliyetlerinin belki de tamamen durmasına neden olacaktır. Kaldı ki ÇED süreci tamamlandığında sondajların çevresel etkisinin olmadığı ortaya çıkacak, arama şirketi kaybettiği zaman ve para ile kalacaktır. Bu noktada zaman ve para kaybetmek istemeyen yatırımcı ise maden aramacılığından vazgeçme yoluna gidecektir.

Dünyada benzeri bulunmayan, arama sondajında ÇED Gereklidir uygulamasının madencilik sektörüne yeni bir darbe vuracağına, yapılan yanlıştan acilen dönülmesinin ülke ekonomimiz için önemli olduğuna inanıyoruz.

Onur Aydın

Madencilik Türkiye Dergisi - Editör

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : ÇED,  Maden Arama,  Sondaj  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Türkiye’nin En Derin Maden Arama Sondajı Eti Bakır’da Devam Ediyor
Kastamonu/Küre’de bakır üretim faaliyetlerini sürdüren Eti Bakır AŞ, bir yandan da gelecek üretimlerine kaynak oluşturabilmek adına arama çalışmalarına devam ediyor. Şirketin arama çalışmaları…
Mariana Resources, Hot Maden Projesi’nde 2. Aşama Sondajlara Başlandığını Duyurdu
Ülkemizde ve Güney Amerika’da altın, gümüş ve bakır arama-geliştirme projeleri yürüten Mariana Resources, 22 Nisan tarihinde yayımladığı raporda Hot Maden Projesi’ne ait 2. aşama sondaj çalışmalarına…
Çanakkale’de ÇED Olumlu Kararlarının Yürütmesi Durduruldu
Çanakkale’de bulunan Kazdağları civarında faaliyet gösteren maden şirketlerinin aldıkları ÇED Olumlu kararlarının yürütmesi durduruldu. Çanakkale Çevre Platformu, Ziraat Mühendisleri Odası…
Maden Aramalarına ÇED geliyor!
Madencilik sektörü ne yazık ki Başbakanlık Genelgesi’nin olumsuzluklarını yaşamaya devam ederken bir ikinci önemli olumsuzluk ile karşı karşıya kaldı. Çevre Mühendisleri Odası tarafından “Arama Faaliyeti…
Kütahya’da Bor Katkılı Çimento Üretimi

Ülkemizdeki bor rezervlerinin önemli bölümünün bulunduğu Kütahya’nın Emet ilçesinde, bor katkılı çimento üretimi için tesis kurulması planlanıyor.…

 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.