Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Türkiye’nin En Derin Maden Arama Sondajı Eti Bakır’da Devam Ediyor
16-06-2015
 
Bu Bir  Haberidir

Kastamonu/Küre’de bakır üretim faaliyetlerini sürdüren Eti Bakır AŞ, bir yandan da gelecek üretimlerine kaynak oluşturabilmek adına arama çalışmalarına devam ediyor. Şirketin arama çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği ve Türkiye’nin en derin karotlu sondajı olacak, 2.500 metre derinliğinde planlanan araştırma sondajının şu günlerde 2.300 metre seviyelerinde devam ettiği öğrenildi.

Ülkemizin en derin sondajı olmasının yanı sıra, maden sahası hakkında önemli jeolojik bilgiler edinilmesini de sağlayan sondaj çalışmasında elde edilen veriler ışığında şirket, mevcut rezervini genişletebilmek adına değerlendirmeler yapılabilecek.

Böylesine derin bir sondajı risk almadan sorunsuz bir şekilde tamamlamak isteyen Eti Bakır, kuyunun başlangıcından bitimine kadar Baroid sondaj kimyasalları kullanmayı tercih ediyor. Baroid’in Quik-Gel bentoniti, Ez-Mud polimer grubu ve N-Seal/Diamond-Seal kaçak önleyicileri ile sorunsuz bir şekilde ilerleyen operasyon hızla tamamlanma noktasına doğru ilerliyor.

Quick-Gel, kolay karıştırılan, çok ince toz halinde (200 – mesh), yüksek verimli ve birinci kalite Wyoming (ABD) sodyum bentonitidir. Tatlı su bazlı sondaj çamurlarında viskozite, su kaybı kontrolü ve jel özelliği kazandıran kaliteli bentonittir.

Ez-Mud kısmen hidrolize olmuş poliakrilamid / poliakrilit (PHPA) kopolimeri içeren sıvı polimer emülsiyonudur. Ez-Mud, kuyuda şeyl ve kil tabakalarının şişmesini ve dökülmesini önlemek amacıyla sondaj çamuruna katılır. Düşük katı maddeli çamurların viskozitesini arttırmak amacıyla karıştırılır. Hava / köpük sondaj sisteminde sondaj sıvısının taşıma kapasitesini arttırmak amacıyla kullanılır.

N-Seal ince boyutlu özel bir mineral fiberi olup sondaj sıvılarında kaçak kontrolü için kullanılır. Zayıf asitle teması halinde, bağları kolayca koparak çözünür.

Ülke madenciliğimiz için oldukça önemli olan derin sondajlarda kullanılan Baroid ürünleri ile ilgili detay bilgilere, Baroid’in Türkiye Distribütörü Kayen Sondaj’ın web sitesinden ulaşılabilir: www.kayensondaj.com

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Kastamonu,  Baroid,  Eti Bakır,  Kayen Sondaj,  Bakır,  Maden,  Maden Arama,  Sondaj,  Quik-Gel  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Kastamonu Küre'de Rekor Derinliğe Ulaşıldı
Özelleştirmede ve işletmede tam bir başarı öyküsünün yaşandığı Eti Bakır Küre Tesisleri’nde, Türkiye tarihinde ilk kez yerin 960 metre altına inilerek rekor kırıldı. 2004 yılında özelleştirildiğinde…
Çayeli Bakır İşletmeleri Üretime Devam Edecek
Üç hafta kadar önce Rize İdari Mahkemesi tarafından Çayeli Bakır İşletmeleri AŞ’ye maden arama izni veren T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı aleyhine açılan davada verilen yürütmeyi durdurma…
Mariana Resources, Hot Maden Projesi’nde 2. Aşama Sondajlara Başlandığını Duyurdu
Ülkemizde ve Güney Amerika’da altın, gümüş ve bakır arama-geliştirme projeleri yürüten Mariana Resources, 22 Nisan tarihinde yayımladığı raporda Hot Maden Projesi’ne ait 2. aşama sondaj çalışmalarına…
Küre’de Yeni Bakır Rezervi…
Eti Bakır AŞ’ye ait, Kastamonu’nun Küre ilçesindeki bakır işletmelerinde 25 milyon tonluk yeni bakır rezervi tespit edildiği öğrenildi. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, konuyla ilgili açıklamalarda…
Eti Bakır, Yer Altında Atılım Yapıyor
2004 yılında özelleştiril­mesinin ardından faaliyetlerini Cengiz Holding bünyesinde sürdüren Eti Bakır AŞ’nin, Bakibaba bölge­sinde işletilen açık ocağın derinlerinde tespit edilen rezervin üretime…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.