Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Muzaffer Polat, Kömür Üreticilerinin Sıkıntılarını Dile Getirdi
15-06-2015
 
Bu Bir  Haberidir

Kömür Üreticileri Derneği Başkanı Muzaffer Polat, yaşanan büyük maden facialarının ardından kömür üreticilerinin sıkıntılarını dile getirirken madenlerde ‘AB Parlayıcı ve Patlayıcı Ortamlarda Güvenlik Sertifikası’ (ATEX) zorunluluğu ve Maden Bakanlığı kurulması gibi konular üzerine görüşlerini paylaştı.

Hürriyet Gazetesinde yer alan söyleşide Polat, Soma'daki maden faciasının ardından 192 yer altı kömür işletmesinden 126 tanesinin kapandığını, 40 tanesinin rölantide çalıştığını söyledi. Türkiye madencilik sektörünü değerlendiren Polat, bu alanda büyük değişimler yaşanması gerektiğini de ifade etti.

Polat, ATEX alma zorunluluğunun çok kısa sürede uygulamaya geçtiğini, ancak sektörün buna hazır olmadığını belirtti.

ATEX standardının uygulanabilmesi için tüm sistemin değişmesi gerektiğini savunan Polat, "En basit örnek olarak; kullandığımız kabloların ve motorların bu standarda uygun olması gerekiyor. Bunun için de neredeyse tüm sistem değişmeli. Biz Çin malı anti-grizu damgalı ürünleri getirdik ama kabul edilmiyor. Doğu Avrupa'dan 4-5 misli ücretle ithal etmemiz gerekiyor" dedi.

Polat, ATEX standardında istenilenlerin kazaya sebebiyet vermediğini anımsatarak, "Biz 'bu standardı uygulamayız, yapmayız' demiyoruz ancak olabilecek şeylerin istenmesini rica ediyoruz. İngiltere, ATEX'in uygulanması için 9 senelik süre zarfını kabul ettirmişken bizim direkt uygulamaya geçmemiz bekleniyor. Bu durum nedeniyle Soma maden faciasından bugüne kadar 192 yer altı kömür işletmesinden yaklaşık 126 tanesi kapalı durumda ve 40 tanesi de rölantide çalışıyor" diye konuştu.

Maden Bakanlığı Kurulmalı

Madencilik sektörünün yatırım yapılabilir hale gelmesi gerektiğine dikkati çeken Polat, sektörün gelişmesi için Türkiye'de en kısa zamanda Maden Bakanlığı'nın kurulmasının şart olduğunu vurguladı.

Bir iş için 26 ayrı izin almaları gerektiğini anlatan Polat, sözlerine şöyle devam etti:

"Tüm izinlerin tek başlık altında toplanması gerektiğine inanıyoruz. Bunun için de Maden Bakanlığı'nın kurulması şart. Avrupa ve dünyadaki yasalar incelenerek yeni yasalar yapılmalı. Almanya, ABD ve Kanada gibi ülkelerde 400 sayfayı aşkın maden yasaları varken bizimki 40 sayfayı zor geçiyor. Bütün dünyada maden dışında bir de kömür yasası var. Türkiye'de tüm madenler aynı kanun kapsamında değerlendiriliyor. Bu çok büyük bir dezavantaj. İyi bir yasa yapılmazsa bizim kendiliğimizden iyi bir maden kurmamız mümkün değil."

Türkiye'nin büyük yer altı kaynaklarına sahip olmasına rağmen bu alanlarda ithalatçı olduğuna dikkati çeken Polat, öz kaynaktan üretime öncelik vermek gerektiğini savundu. Polat, "Soma Komisyon Raporu bizim için faydalanılabilecek bir örnektir. Her işletmenin jeolojik konumundan kaynaklı farklılıklar söz konusuyken tüm madenler aynı şartlarda değerlendiriliyor" dedi.

Polat, yatırımcılar olarak işçi sağlığı ve güvenliği konusunda her şeyi yapmaya hazır olduklarını dile getirerek, yasa ve yönetmeliklerin Türkiye'de uygulanabilir olmasının en önemli talepleri olduğunu kaydetti.

Maden işçilerinin daha fazla maddi kazanç sağlamasını istediklerini söyleyen Polat, "İşçi ve sendikalar torba yasa avantajıyla birçok şey istiyor. Günlük altı saat mesai ile bir ocak çalışmaz. Maden işçisi diğer işçilerden fazla kazanmalı. Bu bir meslek. Doğru, riski var ama her alanda risk vardır. Bunun yanı sıra müfettişler iki ay önce yaptıkları teftişten sorumlu tutulabiliyorlar ancak madende işler on dakika içerisinde değişebilir. Bu yüzden müfettişler, mahkemeye verilme korkusuyla birçok madeni kapatma yönünde karar alabiliyor. Ancak şu unutulmamalı ki müfettişler daimi denetçi olarak algılanmamalıdır" diye konuştu.

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Muzaffer Polat,  Kömür Üreticileri Derneği,  Maden  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Kömür Üreticileri ve Enerji Sektörü, Temiz Kömür Teknolojileri Zirvesi ve Fuarında buluşacak
2015 yılında T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın himayesinde kurulan Kömür Üreticileri Derneği, Türkiye’de kömür madenciliği ve yerli kömüre dayalı termik santral işleten ve termik…
Bakan Alaboyun: Madenciliğin Geliştirilmesi için Maden Bakanlığı ya da Müsteşarlık Kurulmalı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Türkiye'de madenciliğin geliştirilmesi için Maden Bakanlığı ya da Başbakanlığa bağlı konuyla ilgili bir müsteşarlık kurulması gerektiğini söyledi. Anadolu Ajansı'nın…
İlk Çeyrekte % 2,3 Büyüdük
TÜİK tarafından açıklanan verilere göre ise 2015 ilk çeyrekte Türkiye ekonomisi % 2,3 büyüme kaydetti. Açıklanan rakamlara göre büyüme oranı beklentilerin üzerinde gerçekleşirken…
ABD’den Asteroid Madenciliğine Yönelik Kanun Tasarısı
ABD hükümeti, dünya dışındaki varlıkların kullanım hakkını belirleyecek olan ticari uzay fiyatlandırması kanun maddesini çıkarmak üzere yasa tasarısı hazırlayarak önemli bir adım attı. Günümüze…
Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortasına İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’de Yayınlandı
26/1/2015 tarihli ve 2015/7249 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası Hakkında Karar (Karar) çerçevesinde Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.