Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

TTK Özelleştiriliyor mu?
04-05-2015
 
Bu Bir  Haberidir

Hükümetin, Zonguldak’ta kurulu bulunan Türkiye Taşkömürü Kurumu’nu (TTK), madencilik faaliyetlerinde zarar ettiği gerekçesiyle özelleştirme kararı aldığı iddia edildi. İddiaya göre yaklaşık 9 bin 500 işçinin çalıştığı TTK elindeki ruhsatlar özel sektöre devredilecek. 

Cumhuriyet Gazetesinin haberine göre; Enerji Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığı TTK’nin yeniden yapılandırılması için çalışma başlattı. Hükümetin hedefine göre kuruma bağlı 5 müessese kademe kademe özelleştirilecek. Özelleştirilecek müessesedeki işçiler diğer müesseselere kaydırılacak. Bütün müesseseler özelleştirildiğinde işçilerin ne olacağı ise şimdilik soru işareti. Gazete’nin haberine göre Bakan Taner Yıldız TBMM Sanayi Komisyonu’nda kuruma bağlı sahaların özelleştirileceğini söyledi. İktidarda oldukları 12 yıl içerisinde en çok zarar eden kurumun 6 milyar lira ile TTK olduğunu savundu. 

Beş yıl önce 165 dolardan Türkiye’ye gelen ithal kömürün, şu anda 80 dolarlardan geldiğine dikkat çeken Yıldız, “TTK’nın şu anki maliyeti 80 doların çok üzerinde” dedi. TTK’nin yılda 550 milyon lira zarar ettiğine işaret eden Yıldız, kamuda zarar eden bütün kuruluşların faaliyetlerini özel sektör eliyle yapmak istediklerini söyledi. Yıldız, “TKİ’nin elinde, TTK’nin elinde ruhsatlar var, bunları devredecek, bundan sonra da devredecek. Bir kısmında tamamen imtiyaz hakkını verecek” dedi. Yıldız’ın verdiği bilgiye göre özel şirket madeni başkasına devredemeyecek ancak hizmet alımı yapabilecek. Yani taşeron çalıştırabilecek. 

TTK’nin yıllık üretiminin 1,6 milyon ton civarında olduğunu dile getiren Yıldız, “Bugünün şartlarında, piyasasında 3 milyon ton kömürü sıfır riskle istediğimiz limana teslim alabiliyoruz. Sıfır risk, hem de ayağını uzatıyorsun, telefonun başına geçiyorsun ‘sevdim, sevmedim’ diyorsun gelen malı da, ‘sülfürü şöyle, kükürdü böyle’ diyorsun” değerlendirmesini yaptı. 

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya da TTK’nin özelleştirip özelleştirilmeyeceğini Hazine Müsteşarlığına sordu. Müsteşarlıktan gelen yanıtta, çalışmaların Enerji Bakanlığı koordinasyonunda devam ettiği bildirildi. 

Yalçınkaya, 100 yıldır kömür denilince akla TTK’nin geldiğine dikkat çekerek, özelleştirmenin Zonguldak ve Bartın’ın sonu olacağını söyledi. Aileler ve esnafla birlikte toplamda 200-300 bin kişinin TTK’den geçimini sağladığını belirten Yalçınkaya, bölgede sahaları alan şirketlerin devletin yaptığının onda birini bile yapmadığını vurguladı. Sahaların özelleştirilmesinin iş güvenliği açısından da tehlike oluşturacağını dile getiren Yalçınkaya, “Kafalarında özelleştirme olduğu için TTK’ye yıllardır işçi almıyorlar. TTK’ye yatırım yapılmıyor” dedi.

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Maden,  Taşkömürü,  Kömür,  madencilik,  Ttk,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı,  Taner Yıldız,  Özelleştirme  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Ermenek Faciasının Nedeni Belli Oldu
28 Ekim tarihinde Karaman'ın Ermenek ilçesinde özel bir şirkete ait kömür madeninde meydana gelen su basması olayında, yer altında mahsur kalan madencilere 3 Kasım tarihi saat 18:00 itibarıyla halen ulaşılamazken yaşanan…
Karaman’da Umutlar Azalıyor
28 Ekim günü öğle saatlerinde Karaman’ın Ermenek ilçesi Güneyyurt beldesinde faaliyet gösteren özel bir şirkete ait yer altı kömür madeninde meydana gelen su basması olayında, yer altında mahsur…
Soma’da Hayatını Kaybeden Madencilerin Sayısı 299’a Yükseldi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptığı son açıklamada Soma’daki madende hayatını kaybeden madencilerin sayısının 299'a yükseldiğini belirtti. Madende ilk yangının meydana geldiği yerden 250 - 300 metre…
Soma Holding, Yeni Yer Altı İşletmesinin Açılışını Yaptı
Soma Holding’in, Manisa - Soma Işıklar Köyü’nde yer alan yeni yer altı kömür işletmesinin açılışı, 9 Temmuz Salı günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız katılımıyla gerçekleştirildi.…
Taş Kömürü Üretimi Azaldı

Çelik üretiminin ana girdilerinden olan taş kömürünün uluslararası piyasalarda fiyatları hızla yükselirken Türkiye’nin üretimi giderek azalıyor. Sürekli olarak…

 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.