Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Alkim, Ar-Ge Faaliyetlerine Devam Ediyor
17-11-2014
 
Bu Bir  Haberidir

Türkiye, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa'nın en büyük sodyum sülfat üreticisi olan Alkim Alkali Kimya şirketi, hazırladığı bir rapor ile Ar-Ge ve yatırım çalışmaları hakkında bilgiler verdi. 

Cihanbeyli - Bolluk tesislerindeki Ar-Ge faaliyetleri kapsamında 3 tesirli evaparasyon sistemiyle beraber santrifüjleme, paketleme ve kurutma ünitelerinin yapım çalışmaları ile yatırım faaliyetlerini devam ettiren şirket, yapılan çalışmalarla sistemde yüksek kalite ve saflıkta magnezyum klorür solüsyonu, payet, magnezyum hidroksit, magnezyum oksit ve potasyum klorür üretecek. Magnezyum oksit endüstride çok geniş bir alanda kullanılmakla birlikte en yoğun olarak refrakter sanayinde, hayvan yemi üretiminde ve magnezyum oksit esaslı yapı malzemelerinde kullanılıyor. 

Ayrıca Çayırhan glauberit madeninin mekanik yöntemle işlenmesi konusunda Ar-Ge çalışmalarına başlandığını aktaran şirket bölgede pilot tesis yapımına devam edildiğini açıkladı. 

Şirket, 2014’ün ilk 9 aylık döneminde gerçekleştirdiği yatırım harcamaları toplamını 4,11 milyon TL olarak belirtirken, Afyon Acıgöl kenarında yer alan Koralkim Sodyum Sülfat Tesisi’nde, Konya Bolluk Gölü sahilindeki Sodyum Sülfat Tesisi’nde ve Ankara Çayırhan Sodyum Sülfat Üretim Tesisi’nde daha verimli ve rasyonel çalışılması için ihtiyaç duyulan yatırımlara her dönem olduğu gibi bu dönemde de devam edildiğini vurguladı. 

Eskişehir’de bir de krom madeni bulunan şirketin, yapımına başlanacak krom zenginleştirme tesisi ile ilgili tüm yasal izinlerin alınarak hazırlıkların tamamlandığını ve rezerv belirleme çalışmaları bitmiş bölgelerde, hava şartlarının elverdiği ölçüde cevher üretimine yeniden başlanacağı öğrenildi. Diğer bölgelerde arama ve rezerv tespit çalışmalarını da sürdüren şirketin, cevher zenginleştirme prosesine ait ana makine ve ekipman parkı satın alımlarını büyük ölçüde tamamlandığı ve montaj aşamasına gelindiği öğrenilenler arasında.

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Afyonkarahisar,  Ankara,  Konya,  Alkim,  glauberit,  Sodyum,  Ar-Ge  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Kora Ailesi, Kurucusu Olduğu Alkim ve Sodaş’taki Hisselerini Satıyor
Kora Ailesi, Alkim Alkali Kimya AŞ'deki % 67,766 ve Sodaş'taki % 48,31'lik paylarının satışı için uluslararası bir grupla görüşmelere başlama kararı verdiğini duyurdu. Alkim Kimya ve Sodaş Sodyum Sanayii tarafından borsaya…
Teksomak, Yeni Adresinde Sektörün Hizmetinde
2002 yılından beri sondaj makinesi ve ekipmanları üretimi alanında Öz Anadolu San. Sit. 1460. Sok No:25 İvogsan/Ankara adresinde hizmet veren Teksomak Ltd. Şti., Ocak 2013’ten itibaren, daha geniş üretim alanıyla ASO 1. O.S.B.…
Alkim, Çayırhan Sodyum Sülfat Tesisini Tanıttı
Alkim Alkali Kimya, cam, kağıt, tekstil gibi sektörlerin önemli ham maddelerinden olan sodyum sülfat üretimi için Çayırhan'da yer alan maden ocağı ve yine burada kurduğu üretim tesisinden oluşan 50 milyon…
Soner Temel Mühendislik, Maden İşletmeciliğine Başlama Kararı Aldı

Yer altı yapıları ve temel mühendisliği uygulama alanlarında hizmet vermek üzere 2000 yılında kurulan Soner Temel Mühendislik İnşaat ve Ticaret AŞ (STM), maden işletmeciliğine başlama kararı…

Alkim, Çayırhan Tesis Yatırımını Tamamladı
Alkim Kimya, Konya ve Afyon’da kurulu 3 fabrikasına ek olarak, Ankara Çayırhan’da yaklaşık 50 milyon TL’ye mal olan yeni sodyum sülfat tesisinde yatırımın tamamlandığını, tesisin faaliyete geçirilerek sistemlerin…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.